Někdy na rozhraní Silvestra a Nového roku Washington odvrátil pád Ameriky přes fiskální útes. Ale těch několik opatření, na kterých se demokraté a republikáni dohodli, tedy v prvé řadě na prodloužení daňových úlev pro většinu poplatníků, není důvodem k oslavám. Ani pro jednu ze stran, a už vůbec ne právě pro obyčejné Američany.

Jejich země teď nespadla z útesu, ale na tom, že se pomalu sune do pasti mnohem nebezpečnější, se nezměnilo nic. Americký státní dluh v současnosti činí 74 procent HDP, za deset let to bude při zachování současných rozpočtových trendů 90 a za třicet let 274 procent HDP. Tohoto problému se ale silvestrovský deal prakticky vůbec nedotkl, tedy s výjimkou toho, že jeho řešení opět a už poněkolikáté odsunul.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru