Až do třináctého ledna lze na webovém portálu DAFilms zdarma zhlédnout dokumentární filmy, v nichž účinkují současní kandidáti na prezidenta. Vždy jde o snímky, které vznikaly ještě před začátkem politických kampaní a dávno před možností přímé volby. Většina aktérů tak v době filmování netušila, že se za pár let budou ucházet o prezidentský úřad.

"Rádi bychom nabídli dokumenty o všech kandidátech, ale zdaleka ne všichni se v českých dokumentech objevují. Přes tuto neúplnost nabízí kolekce pěti filmů pozoruhodný vhled do nedávných českých dějin i zajímavé profily prezidentských kandidátů," upozornila zástupkyně portálu Nina Numankadićová.

Například snímek nazvaný Naše jediná jistota je, že všechno dobře dopadne režisérky Heleny Papírníkové je otevřeným portrétem nejen dětí režisérky, ale také Ivana Martina Jirouse, Karla Schwarzenberga, Dáši Vokaté, Johna Boka a jejich přátel z disentu. Film byl dokončen v roce 2008 a autorka za něj získala Cenu Andreje Stankoviče.

Snímek Bezesné noci Davida Čálka a Radima Špačka reportážním způsobem zaznamenal jednu z klíčových mediálních událostí minulého desetiletí - boj o Českou televizi, v němž velmi kontroverzní roli sehrála Jana Bobošíková.

Snímek se soustřeďuje především na třináct dní, počínaje Štědrým dne, kdy se tehdejší oficiální programová ředitelka rozhodla vysílat vlastní zpravodajské revolace. Špaček s Čálkem se soustředili na jednotlivé portréty aktérů a zároveň podávají jakousi obecnější studii lidského chování v krajní situaci.

Dokumentární portrét s názvem Miloš Zeman - nekrolog politika a oslava Vysočiny režiséra Roberta Sedláčka zaujme autorovou touhou po otevřeném rozhovoru s mistrem bonmotů i zkušeným politickým stratégem.

Sedláček také správně odhadl, že Miloš Zeman "důchodcem z Vysočiny" nezůstane navždy.

Miloš Zeman a Jana Bobošíková se objevují také ve filmu Hra o kámen režiséra Jana Geberta.

Snímek ukazuje tragikomické maloměstské drama o událostech, odehrávajících se kolem odhalení pomníku osmi zavražděným sudetským Němcům v severočeském Novém Boru. Právě tam zavítaly předvolební týmy lovit hlasy voličů.

DAFilms na svém webu uvádí ve světové premiéře krátkometrážní snímek Toytravel story dokumentaristy ze čtvrtého ročníku pražské FAMU Radovana Síbrta. Připomíná rychlý vzestup i rychlý pád cestovní kanceláře pro plyšáky, jejímž investorem a hlavní tváří byl Tomio Okamura.

Na scénáři ke snímku se podílel Jan Gogola, za kamerou kromě režiséra stáli také Lukáš Milota a Aleš Blabolil. Snímek trvá patnáct minut.