Sociální demokracie v sobotu večer vyzvala své voliče, aby „zvážili podporu“ Miloše Zemana. Včera jsem v Auditu napsal, že mi to nejde na rozum, a v tomto stavu setrvávám.

Samozřejmě nejsem tak naivní a nemyslím si, že by sociální demokracie mohla podpořit Karla Schwarzenberga, ale mohla přece klidně mlčet nebo upozornit na to, že Miloš Zeman vlastně není levicový kandidát, že ČSSD se distancuje od období opoziční smlouvy a že strana svým členům a příznivcům doporučení nevydá.

Jsou Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek opravdu tak hloupí, že nevědí, že prvními oběťmi případného prezidenta Miloše Zemana budou právě oni dva?

Tato analýza z pera Jiřího Pehe k témuž tématu je zajímavá, ale Pehe se vlastně také podivuje a nechápe. Schwarzenberg ČSSD rozkládat nebude a sociální demokracie bude moci rychleji dobývat pozice v parlamentních volbách například s poukazem, že pravice nesedí jen ve Strakovce, ale i na Hradě apod.

Co jsem zaslechl „v kuloárech“ já? ČSSD se údajně začala obávat rozkolu před sjezdem, skupina lidí kolem Haška a Škromacha prý připravovala otevřenou podporu Zemana. Lidé jako Sobotka a Zaorálek tedy ustoupili a přišli s formulací „zvážit podporu“.

Tohle se ale vymyká možnostem racionální analýzy, která přece jen předpokládá, že lidé a skupiny lidí (strany) jsou schopni alespoň hájit svůj vlastní zájem. Avšak racionální zájem, který sahá jen k nejbližšímu sjezdu, v podstatě žádným racionálním vlastním zájmem není, takže nejde ani vysvětlit a ozřejmit. Spíše to je tendence k sebedestrukci, tedy jev patologický...
Celé toto prohlášení může být brzy zapomenuto, a nebo bude naopak připomínáno jako důležitý historický bod či fatální omyl.

...

Zde se píše, že ODS podpoří Schwarzenberga. Vlastně si nejsem jist, jestli z podpory strany, jejíž kandidát získal 2,5 procenta hlasů, se má Schwarzenberg radovat. Možná mu může dokonce uškodit.

Přemysl Sobotka se domnívá, že voliči koncentrovali hlasy pro pravici, ale jeho kampaň „naše země, naše pravidla“ a „naše země, naše koruna“ byla tak sympatická, milá a vydařená, že horší měla opravdu jen Jana Bobošíková.

Poněkud mne znepokojuje, ale vlastně tolik nepřekvapuje, že valná část mladých voličů Vladimíra France se údajně chystá volit Miloše Zemana, protože „bude prý alespoň legrace“. Tak jako by prý byla legrace s Francem, jenom proto, že je celý modrý. Zeman se zase tak naklání, kýve a dobře imituje.

Komentář Jana Lipolda konstatuje mimo jiné jednu důležitou věc. Zeman bude nyní útočit argumentem, že Schwarzenberg je místopředsedou neoblíbené vlády. Lipold správně konstatuje, že to v této zemi snad úplně každý dávno ví, ale přesto to lidi vůbec neodradilo.

Všímám si na Facebooku, že leckdo začíná být z té permanentní kampaně a proschwarzenbergovského „sdílení“ a „lajkování“ unavený a děsí se, že to snad bude trvat ještě čtrnáct dní. Jiní se bojí, že to možná začne být kontraproduktivní, že to je už přepjaté apod.

Za sebe bych skromně doporučil netrávit na Facebooku tolik času a jít se občas třeba projít nebo si číst. Když se mi zdá na Facebooku něčeho příliš, tak u toho nemusím pořád vysedávat.