Společnost Jawa vyrobila v loňském roce 2319 motocyklů, zatímco v roce 2011 jich podle statistiky Sdružení automobilového průmyslu bylo 1155. Informuje o tom týdeník Ekonom. „Produkce motocyklů značky Jawa roste třetí rok po sobě,“ konstatoval ředitel sdružení Antonín Šípek.

Jednatel společnosti Jawa Jiří Gerle však varuje, že růst zatím táhnou hlavně vývozy starších dvoutaktních motocyklů do Latinské Ameriky, zejména na Kubu, do Argentiny a středoamerických států. V loňském roce firma dosáhla tržeb ve výši 162 milionů korun, z toho připadlo 40 milionů na Česko, pět na Rusko, pět na další evropské státy a 112 milionů na Latinskou Ameriku. „Stále tak žijeme hlavně ze starého sortimentu, přičemž Kuba se může stát nestabilním trhem,“ dodává Gerle.

S podobnou závislostí má firma již jednu špatnou zkušenost. Před druhou válkou v Zálivu se motocykly Jawa ve velkém exportovaly do Iráku a Egypta, jenže na tyto dodávky se již nepodařilo navázat a tamní trhy ovládla čínská konkurence.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.