Dva ministři Nečasovy vlády se nemohou dohodnout na tom, jak má vypadat zákon o veřejných zakázkách, který mají společně předložit na vládu. A příliš času jim nezbývá – chtějí totiž, aby novela platila už od příštího roku, tedy letos musí stihnout projít celým legislativním procesem.

„Novela platná od loňského roku posunula zadávání zakázek k transparentnosti, ale přinesla i věci, které komplikují zakázky,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS).

Vadí mu například to, že se v praxi vybírá jen na základě nejnižší ceny, a nikoliv dalších kritérií, jako je třeba kvalita.

„Stát za vynaložené peníze má získat to, co opravdu potřebuje. A to ne vždycky zajišťuje nejnižší cena," uvedl Kuba, který chce do novely dostat zákaz nepřiměřeně nízké nabídkové ceny.

V tom mu ale na tiskové konferenci oponoval jeho kolega z vlády, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM). "To není otázka zákona, to je otázka kvality pracovníků, kteří zakázku připravují," narážel Jankovský na to, že úředníci si mnohdy nedají práci s nastavením kritérií, a vybírá se tedy podle ceny.

Další bod, na kterém se oba ministři neshodnou, je Kubův záměr zrušit pravidlo, že pokud je ve výběrovém řízení jediný uchazeč, nemůže zadavatel vybrat vítěze a zakázka končí. Kuba poukazuje na to, že například při zakázkách vědeckých institucí, kdy je často jen jedna společnost schopna zakázku splnit, to činí velký problém.

"Já chápu, že tyto námitky zaznívají, ale je třeba se podívat na druhou stranu mince. Před novelou mělo 30 % výběrových řízení jednoho účastníka,“ znovu oponoval Jankovský, že o novele zákona se bude ještě jednat.

Kuba taky upozornil, že od příštího roku hrozí, že obce budou muset vyhlašovat velké otevřené řízení i na stavební práce nad milion korun. V praxi tedy téměř u všech prací. Tady mezi oběma ministry panuje shoda – limit pro stavební práce má zůstat na třech milionech.

"Už při přípravě novely jsem upozorňoval na to, že se mi milionový limit zdá příliš malý. Ponechání tohoto limitu na třech milionech korun proto považuji za rozumnou věc," podotkl Jankovský.

Hašek: Může za to i společenský tlak

"Novela přišla v nejméně vhodnou dobu," uvedl poslanec, hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) s tím, že omezila investice, zvýšila administrativu a zakázky se pro kraje a obce staly složitějšími.

Podle něj za vybírání nejnižší ceny nemůže zákon, ale společenský tlak. „Kvůli němu je neobhajitelný před médii, veřejností a občanskými sdruženími výběr nabídky, která je dražší,“ uvedl Hašek.

Ten vyzval k dohodě o rychlé novele současného zákona. Zároveň ale kritizuje příliš časté změny. „Zákon po šesti letech prošel devatenácti novelami,“ uvedl Hašek. Podle něj by se po schválení novely mělo začít pracovat na novém zákoně o zadávání veřejných zakázek, který by se následně alespoň dva roky neměnil.