Odcházející prezident Václav Klaus se nikdy nebál říci svůj názor a šířit ho všemi prostředky, včetně těch elektronických. Ačkoli jeho vztah k internetu je spíše odtažitý, přeci jen dokázal jeho možností na stránkách www.klaus.cz plně využít. Kromě řady vyjádření, tiskových zpráv, dementi a dalších textů na něj nechal umístit i více než 460 oficiálních projevů, které pronesl v rozmezí let 1995 až 2013. Z nich vychází tato analýza a také aplikace Vývoj slovníku Václava Klause, ve které můžete sledovat, jak se jeho slovník během let měnil. 

V projevech najdeme přes 230 různých -ismů a -istických slov, pomocí nichž nebo vůči nimž se Klaus vymezoval. Kromě běžných slov, jako je centralismus, liberalismus, europeismus či humanrightismus se tu objevují i méně obvyklé výrazy: ordoliberalismus, supranacionalismus nebo přídavné jméno intergovernmentalistickou.

Mimochodem, posledně jmenované slovo nepoužil Klaus jako negativní označení, ale nazval tak v projevu z roku 2003 svou alternativu k současném kurzu integrace Evropy. “Schůzka nemá stanovit jakousi kuchařku pro podrobné detaily při vyjednáváních, ale pouze definovat základní pozice ústavních činitelů,” řekl. “Hlavním cílem je vyjasnit, zda existuje domácí politická shoda v názoru na dva hlavní proudy současného evropského myšlení: na proud preferující směřování EU k  podobě jednotného či tzv. federalistického superstátu a na proud preferující spíše intergovernmentalistickou podobu EU.” 

Většinu z takto exotických slov použil ovšem Václav Klaus jen jednou či dvakrát. Na opačném pólu četnosti se nacházejí obraty, které naopak patří k jeho slovů základním a které pomyslně vymezují Klausův názorový prostor v jasných polaritách Česko versus Evropa – se stěžejními tématy ekonomiky, politiky a svobody.

Také nejfrekventovanější smysluplná sousloví v Klausových projevech odpovídají stejným tématům: “Česká republika” (více než 500 výskytů), “Evropská unie" (přes  300 výskytů) a “naše země” (více než 280 výskytů).

Silné přesvědčení o správnosti vlastního názoru se odráží v Klausově často užívaném sousloví “jsem přesvědčen, že”. Ve svých projevech ho použil více než dvěstěkrát. Pro srovnání: nejčastější smyslupné  trojsloví jeho předchůdce Václava Havla v pollitických projevech bylo “domnívám se, že”.

Slovník Václava Klause se ovšem vyvíjel v čase. V jeho projevech kupříkladu postupně ubývalo zmínek o ekonomice a příbývalo Evropské unie. V grafu je zřetelný vrchol v roce 2004, kdy Česká republika do EU vstoupila.

ekonomika Sni mek obrazovky 2013 03 06 v 15 49 22

Jako by Klausovy politické projevy časem ztrácely razanci, kdysi tak zásadní slovo “naprosto” se z jeho oficiálních projevů zřetelně vytrácí...

naprosto 

Těžko odhadovat, kam se Klausův slovník bude ubírat dál. Jeho dosavadní vývoj můžete prozkoumat v aplikaci, která zobrazuje procentuální podíl různých slov v Klausových projevech za posledních 15 let.

Pokud se chcete do zkoumání Klausových projevů ponořit hlouběji, vyzkoušejte si experimentální aplikaci Corpus Viewer, která na sebrané projevy obou prezidentů aplikuje různé metody pro statistickou analýzu textu. Vzhledem ke složitosti výpočtů mohou některé operace trvat i desítky sekund.

 

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru