Trend posledních měsíců a let směřuje jednoznačně k omezování imunity, zejména členů parlamentu. Přitom vůbec není bráno v potaz, že imunita je mnohovrstevným právním institutem. V současných politických a mediálních diskusích k ní je přistupováno jako k monolitu a také tak by měla být zřejmě omezena. To je ale zásadní chyba. Osobně jsem čím dál víc přesvědčen, že imunitu je třeba v naší ústavě v jistém směru naopak rozšířit.

Na imunitu je nazíráno jako na něco škodlivého. Přitom imunita má své velmi dobré opodstatnění. Její funkcí je chránit svobodu řádného rozhodování. Není sporu o tom, že imunita na běžné delikty má být co nejužší. Naproti tomu ale imunita chránící svobodnou diskusi a svobodné a řádné rozhodování omezena být nemá, spíše naopak. Žijeme v době a společnosti, která volá po judicializaci rozhodovacích procesů. Vše má být zakotveno v zákonu, vše má být souditelné. V mnoha směrech je tento trend dobrý. Má ale i stinné stránky. Nese s sebou nejenom odvážná a pro společnost prospěšná oznámení a žaloby, ale také šikanózní trestní oznámení a žaloby jako nástroj politického boje.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru