Spor sochaře Jiřího Hampla a Památníku Lidice o spoluautorství sousoší dětských obětí na pietním území v místech někdejší obce vyhlazené nacisty pokračuje.

Vrchní soud v Praze zrušil původní rozsudek krajského soudu, který vedle autorky pomníku Marie Uchytilové přiznal spoluautorství i jejímu manželovi Hamplovi. Středočeský soud tak bude muset rozhodnout znovu.

„Z žádného důkazu, který prvoinstanční soud provedl, nevyplývá, že by žalobce ve vztahu k pomníku vyvíjel tvůrčí činnost, která je pro spoluautorství nezbytná,“ zdůvodnila zrušení rozsudku předsedkyně odvolacího senátu Dagmar Javůrková.

Sochař se s památníkem soudí, protože v roce 2008 byla změněna instalační deska, z níž Hamplovo jméno vypadlo. Sochař tvrdí, že bez něho by sousoší nebylo dokončeno, naopak právníci památníku oponují, že Hampl vykonával pouze pomocné práce, nikoliv tvůrčí.

Nerozhodnutý spor se projevil v roce 2010, kdy z pomníku zloděj ukradl jednu z 82 bronzových soch dětí. Památník Lidice tehdy objednal repliku sochy u Oldřicha Hejtmánka, který se vzdal nároků na honorář.

Sochař Hampl s tím tehdy nesouhlasil a přístup památníku označil za porušení autorských práv.

Sochařka se konce díla nedočkala

Na sousoší Památník dětským obětem války začala sochařka Marie Uchytilová pracovat koncem šedesátých let. Až do své smrti postupně modelovala všech 82 dětí, které byly v roce 1942 zabity v likvidačním táboře v polském Chelmnu.

Instalaci sousoší v Lidicích, pro které bylo určeno, se ale nedočkala. Komunistický režim jí na dokončení díla nikdy peníze nedal. Když v roce 1989 zemřela, začal peníze na odlití soch do bronzu shánět její druhý manžel – Jiří Hampl a dcera s vnukem.

Prvních 30 soch bylo na pietním území v Lidicích instalováno až v roce 1995, poslední byly odhaleny 10. června 2000.