Ve Spojených státech se nezakáže prodej útočných ručních střelných zbraní, jak o to usiluje americký prezident Barack Obama.

Šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid v úterý sdělil, že tento krok nemá potřebnou podporu zákonodárců a bude odstraněn z návrhu zákona, který má zpřísnit držení střelných zbraní v zemi.

Zákaz poloautomatických útočných zbraní, který prosazuje Bílý dům, nemá podporu ani 40 senátorů, přičemž k jeho zavedení by bylo potřeba nejméně 60 ze 100 členů Senátu, vysvětlil Reid. Jeho demokraté mají 55 křesel, což znamená, že návrh odmítají i někteří senátoři z řad Obamových demokratů.

"Měli bychom znovu zavést zákaz útočných zbraní vojenského typu a limit deseti nábojů pro zásobníky. A to si zaslouží hlasování v Kongresu, protože válečné zbraně nemají místo na našich ulicích," řekl v únoru prezident Obama, který si zpřísnění zákonů o držení střelných zbraní vytyčil jako jednu z hlavních priorit začínajícího druhého funkčního období.

Kampaň za zákaz poloautomatických zbraní zahájil po prosincovém útoku mladíka v základní škole ve městě Newtown v Connecticutu, kde při bezhlavé střelbě zabil 20 dětí a šest dospělých.

Mladík střílel z poloautomatické pušky typu Bushmaster XM15, civilní verze útočné vojenské zbraně se zásobníkem na 30 nábojů. Pušku si legálně pořídila vrahova matka, kterou syn před odjezdem do školy také zastřelil.

Vše o střelbě v Connecticutu najdete ZDE

Přes šok, který tento a další podobné masakry v zemi v posledních letech vyvolávají, má omezování zbraní mezi obyvateli menšinovou podporu. Právo vlastnit zbraň na svou obranu zaručuje Američanům ústava. Bílý dům věří, že se mu podaří alespoň zlepšit registraci prodaných zbraní a zpřísnit podmínky pro jejich nákup a domácí uložení.