Osmnáctiletý Rus osvojený před pěti lety do USA se vrátil do Ruska, protože jeho američtí adoptivní rodiče se o něj nestarali. Oznámila to ruská státní televize v reportáži o mladíkovi, který byl údajně nucen žít ve filadelfských ulicích a živit se krádežemi. Alexandr Abnosov se po dosažení zletilosti raději vrátil do rodných Čeboksar.

Reportáž měla podle amerických i ruských médií očividně za cíl podpořit ruskou kampaň proti americkým adopcím. Tu Kreml rozpoutal v reakci na takzvaný Magnitského zákon, který na přelomu roku přijal americký Kongres. Zákon vystavuje sankcím ruské soudce, politiky a státní úředníky, kteří se dopouštějí porušování lidských práv.

Rusko odpovědělo na Magnitského zákon zákazem adopcí do USA a státní média začaly plnit články o dětech, které v zámoří stihl neblahý osud. Zvlášť velký skandál v Rusku vyvolalo úmrtí tříletého Maxe Kuzmina, který za nejasných okolností zemřel v lednu v Texasu. Podle amerického soudu jeho adoptivní rodiče za smrt nemohou, někteří ruští činitelé ale incident označují za vraždu.

Americké rodiny od rozpadu SSSR adoptovaly kolem 60 000 ruských dětí, většinou mentálně nebo fyzicky postižených. Asi dvacet z nich zemřelo rukou dospělých. V Rusku jen loni podle oficiálních statistik zemřely násilnou smrtí téměř tři tisíce dětí.

Abnosov v USA žil pod jménem Joshua Alexander Salotti, vyplynulo z reportáže ruské televize. Jeho adoptivní matka ho prý "sekýrovala kvůli maličkostem" a vyvolávala neustálé konflikty. Sami adoptivní rodiče mu prý po jeho tříměsíčním přežívání na ulici nakonec dali 500 dolarů, aby odletěl do Ruska. Kdy se k návratu domů Abnosov odhodlal, z reportáže nebylo jasné.