Americká ambasáda v Praze u příležitosti 5. výročí sovětské invaze do Československa usoudila, že vládní vztahy mezi Washingtonem a Prahou jsou paradoxně aktivnější, než byly v letech 1967 a 1968. Předpověděla, že se tyto vztahy budou ještě rozvíjet. Uvedla to v srpnu 1973 v důvěrné zprávě pro Washington, kterou v pondělí se stovkami dalších amerických diplomatických dokumentů zveřejnil server WikiLeaks.

Situace v Československu se pět let po invazi podle amerických diplomatů vyvinula zpět k "normálnosti". Ambasáda vyzdvihla bilaterální uzavřené a připravené dohody a očekávala výrazné zvýšení amerických dovozů. Československo bylo podle americké diplomacie tehdy z mnoha pohledů možné vnímat tak, že se po letech "vzrušení a tragické odchylky" již vyvíjí jako před rokem 1968.

"Pokud by se záležitosti země daly vyjádřit grafem, v němž pražské jaro (1968) by bylo vrcholkem a následující roky údolím, tak je Československo při pátém výročí možná zpět nahoře, jakoby žádný převrat nikdy nebyl. To může pomoci vysvětlit a ospravedlnit politickou linii, kterou v poslední době USA sledují," hlásilo Washingtonu pražské velvyslanectví 24. srpna 1973.

Sdělilo, že v Praze připomínalo 5. výročí jen skromné posílení policejních sil, zablokování přístupu k hrobu Jana Palacha a lidé, kteří uronili slzu a mumlali nad svým pivem, jako třeba bývalý olympijský šampion Emil Zátopek. Jinak lidé chodili do práce a bavili se jako v jiné dny. "Většina Čechů se naučila žít v mezích možného a stále lépe odděluje smutnou vzpomínku od celkem snesitelných životních podmínek," uvedl úřad v depeši, kterou ministerstvo zahraničí USA odtajnilo v červnu 2005.

Předpověď zastupitelství ohledně posilování vzájemných vztahů potvrdilo následné setkání náměstka amerického ministerstva zahraničí Waltera Stoessela s československým ministrem zahraničí Bohuslavem Chňoupkem v říjnu 1973 v USA. Podle depeše, kterou tehdy poslalo ministerstvo svému úřadu do Prahy, Chňoupek ocenil přístup USA k požadavku Prahy na vrácení českého zlata a řekl, že jeho země má velký zájem o spolupráci s USA.

Vstřícný ministr Chňoupek

 

Konkrétně se československý ministr zmínil o vědecké, technologické a obchodní spolupráci. Vyzdvihl potenciál českého trhu ve vztahu k americkému exportu. Ujistil, že Praha si velmi přeje rozvíjet obchod s USA a přijímat americké podnikatele v Československu. Stoessel podle zprávy řekl, že Washington chce také jednat o kulturní výměně mezi oběma státy, a Chňoupek s tím souhlasil. Rozhovor se uskutečnil převážně v ruštině.

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange sdělil, že server dnes začal postupně zveřejňovat více než 1,7 milionu amerických diplomatických dokumentů ze 70. let minulého století. Dokumenty byly kdysi důvěrné či tajné, ale nyní si je již veřejnost může volně prohlížet v národních archivech USA.

Naopak před třemi lety WikiLeaks popudil Spojené státy a další země zveřejněním tisíců utajovaných diplomatických a vojenských depeší. Před soudem kvůli tomu skončil americký voják Bradley Manning, který byl obviněn z předání těchto dokumentů serveru WikiLeaks. Assange tvrdí, že ho Američané také chtějí postavit před soud.

 

Assange nyní žije na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, kam se loni uchýlil před svým vydáním z Británie do Švédska, kde je vyšetřován kvůli údajnému znásilnění. Assange toto obvinění odmítá a tvrdí, že věc je politicky motivovaná. Je přesvědčen, že ve Švédsku by mu hrozilo vydání do Spojených států, kde by mohl být stíhán kvůli aktivitám WikiLeaks.