Jednání o nové podobě společné rybářské politiky (SRP) vstoupila do vrcholné fáze. A v sázce je skutečně o hodně. Stávající pravidla pro rybolov totiž přivedla evropské populace ryb na pokraj kolapsu. Miliardy eur v podobě dotací končí na kontech průmyslových rybářů, kteří používají nejdestruktivnější rybolovné metody, zatímco drobní rybáři krachují, protože nemají co lovit. Tady by to chtělo nějakou větu ve stylu: Tuto neradostnou situaci by měla napravit reforma Společné rybářské politiky Evropské unie (SRP).

Evropský parlament naprostou většinou přijal reformu SRP s cílem obnovit rybí populace do roku 2020 a ukončit nadměrný rybolov do konce roku 2015. Další orgán, který o reformě třicet let starého způsobu hospodaření spolurozhoduje – Rada pro zemědělství a rybolov (ministři zemědělství členských států), však po dlouhém jednání, které se protáhlo do ranních hodin, ve svém obecném přístupu tyto ambiciózní cíle odmítla.

Osud ryb v evropských lovištích, drobných rybářů, ale i miliard eur daňových poplatníků závisí na výsledku vyjednávání mezi Radou a Evropským parlamentem, a tedy i na českém ministru zemědělství Petru Bendlovi.
Nejde jen o frázi či nějaké teoretizování. Svědčí o tom i dopis, který ministr Petr Bendl dnes obdržel. Pod výzvou, aby se osobně angažoval a učinil vše, co je v jeho silách, aby i Rada vzala cíle Evropského parlamentu za své (které mimochodem podpořili i všichni jeho straničtí kolegové europoslanci) se nachází přes 219 log nevládních organizací z celé Evropy. Z českých organizací to byly Greenpeace, Hnutí DUHA, Koalice pro řeky a Česká společnost ornitologická.

Přestože nemá Česká republika moře, můžeme my a naši politici zajistit, aby se reforma SRP stala účinným nástrojem pro udržitelné řízení rybářství, pro zotavení společného přírodního dědictví a pro udržitelnou výnosnou budoucnost komunit závislých na rybolovu. Reforma může mít navíc pozitivní dopad i na české producenty ryb, protože obrovské množství finančních prostředků, které za současných podmínek podporují neudržitelný rybolov, může být mimo jiné přesměrována i na podporu udržitelného chovu sladkovodních ryb.

Už není čas na otálení. Češi zatím v zásadních debatách o SRP spíše pasivně přihlíželi a mlčeli. Teď přichází pro ministra Bendla chvíle, kdy se ukáže, jestli jeho politické schopnosti přesahují i hranice Středočeského kraje a Česka.  Ukončení nadměrného destruktivního rybolovu a podpora českých producentů ryb za to určitě stojí.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru