Klasické sociální třídy jsou mrtvé. Říká se to už dávno a nyní to potvrdil rozsáhlý britský průzkum. Dělení na pracující, střední a vyšší třídu už jednoduše neodpovídá moderní (západní) společnosti. Ta má nyní hned sedm úrovní, počínaje elitou a konče tzv. prekariátem (tedy proletariátem v "prekérní" situaci). Jednotlivé skupiny přitom neurčuje jen majetek, ale také vzdělání a kulturně-sociální zázemí.

Podívejme se, jak by se - s jistou nadsázkou - dal britský model modifikovat na české poměry. Samozřejmě po započtení národních specifik vývoje kapitálu i kapitalismu.

Novodobí otroci

Vrstva neviditelných, bez nichž by nákup po 22. hodině byl v zásadě nemožný stejně jako levné jídlo v restauracích či cenově dostupné a časově omezené stavební práce. Jestliže na stavbu svatého Víta do finální podoby Češi potřebovali zhruba tisíc let, díky ukrajinským a bulharským dělníkům rostou nové stavby přes noc. Cizinci rovněž narušili poklidný život českých samoobsluh, jejichž otevírací doba kdysi kopírovala standardní pracovní den, takže nákup byl v podstatě nemožný. Díky nim zde mohou prakticky nonstop fungovat jak nadnárodní řetězce, tak večerky.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru