Na náměstí před Evropským parlamentem se jako v každý čtvrteční podvečer scházejí skupinky eurokratů. V obvyklém davu se dnes choulí o něco těsněji a nevraživě koukají na temnou oblohu. Zima, hlasitá hudba ani absence míst k sezení je však od této společenské události neodradí. Fenomén známý jako Plux zná už před příjezdem do Bruselu každý alespoň zpola zasvěcený stážista i úředník.

Lucemburské náměstí (Place du Luxembourg) je totiž skutečným pupkem evropské integrace. Právě sem chodí velká část eurokomunity nad sklenkou piva či vína posilovat stávající či navazovat nové mezinárodní vztahy všeho druhu.

Na rozdíl od strohých zasedacích místností tu může po pár drincích řadový úředník, lobbista, europoslanec i auditor na chvíli sundat svou společenskou masku a říct, co si doopravdy myslí. Podobné rozhovory pak nejsou kuriózní pouze počtem použitých jazyků, ale především možností nahlédnout pod pokličku spojeneckých i nepřátelských hrnců. Když se po půlnoci účastníci trousí domů bohatší o několik názorů či telefonních čísel, mnohým se mihne hlavou „Už aby byl zase čtvrtek...“

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.