Ten scénář se stává pomalu, ale jistě pravidlem: rvačka mezi Romy a jejich sousedy, následuje manifestace neonacistů, která se přelévá do ulic a končí potyčkou s policií, bránící pokusu o pogrom v romském ghettu. Zatímco ale ještě v Janově obyvatelé "jen" potleskem vítali Dělnickou stranu, ve Varnsdorfu, Duchcově a naposledy v Českých Budějovicích táhli k romským ubytovnám po boku nácků i "spořádaní" občané. A právě to, že takzvaně obyčejným lidem přestává vadit pochodovat po boku extremistů, je novým jevem protiromských výbuchů.

Čeští neonacisté mají schopnost vycítit, kdy pro ně přichází vhodná chvíle. Když se po letech útlumu probudili koncem minulého desetiletí k životu, vše vyvrcholilo žhářským útokem ve Vítkově. Čím to ale může skončit nyní? Tahle otázka nabírá na naléhavosti se zjištěním, že zavedené strany na sílící konflikty ve "vyloučených lokalitách" prakticky nereagují.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru