Francie udělila azyl feministické aktivistce, která loni v Kyjevě motorovou pilou podřízla křesťanský kříž. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na dotyčnou Ukrajinku.

Třiadvacetiletá Inna Ševčenková z hnutí Femen požádala o azyl kvůli výhrůžkám, které začala dostávat, když loni v srpnu s odhaleným poprsím pokácela čtyřmetrový dřevěný kříž. Učinila to na protest proti věznění ruské feministické a punkové skupiny Pussy Riot.

Tři členky Pussy Riot byly tehdy právě souzeny v Moskvě kvůli výtržnosti v hlavním ruském pravoslavném chrámu, kde u oltáře zpívaly "punkovou modlitbu". Chtěly tak protestovat proti tomu, že hlava pravoslavné církve prý před prezidentskými volbami podporovala Vladimira Putina.

Putin se i tak do Kremlu vrátil. Dvě punkerky byly odsouzeny na dva roky do vězeňského tábora, třetí vyvázla s podmínkou. Kritici hnutí Femen tvrdili, že dlouhovlasá blondýnka Ševčenková nepodřízla pravoslavný, ale řeckokatolický kříž, vztyčený k uctění obětí komunismu.

Útěk do Paříže

Měsíc po činu Ševčenková uprchla z Kyjeva do Paříže, a to prý za dramatických okolností, aby se zbavila dohledu agentů ukrajinské tajné služby. Ti se ji údajně chystali zatknout. Do Francie Ševčenková přijela na turistické vízum.

Inna Ševčenková ze skupiny FemenŽádost o azyl si podala v únoru. Nyní oznámila, že francouzské úřady "nedávno" uznaly, že je politickou uprchlicí. To ale není možné ověřit, protože jde o "důvěrnou" informaci. Aktivistka nicméně ukázala dokumenty, které udělení azylu potvrzují.

Hnutí Femen Ševčenkovou současně pověřilo, aby ve Francii vybudovala regionální pobočku, která se má teď podle ní stát hlavním ústředím. "Byl to krok k přeměně Femen z národního v globální hnutí," prohlásila.

Hnutí, známé od roku 2010 akcemi napůl vysvlečených demonstrantek, se chystá otevřít "školy revoluce", aby Francouzky a další aktivistky naučilo protestovat. První "výcvikové středisko nového feminismu" spustilo hnutí v Paříži loni v září.

Ve Francii aktivistky Femen pořádaly například protidemonstrace vůči protestům proti povolení homosexuálních sňatků. Dvě francouzské aktivistky a jedna Němka byly za protest s obnaženým poprsím zatčeny v květnu v Tunisku, ale nedávno byly propuštěny na svobodu.