Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) bude v příštím roce dvacet let a všichni, kdo předpovídali, že přinese katastrofu, už dlouho mlčí. Navzdory bolestnému období počátečního "zajíždění" oživila NAFTA severoamerický obchod a přinutila členy, aby zlepšili svou konkurenceschopnost a zaměřili se na své komparativní výhody. Mexiko je dnes výrobním tahounem a severoamerická energetická revoluce dál zvyšuje globální konkurenceschopnost tohoto bloku.

Politika proti obchodu

Něco podobného se děje v Evropě, kde se krize eura nikdy nepřetavila v krizi obchodní, což ostře kontrastuje s obchodními válkami ve 30. letech. Jeden z klíčových závěrů, které lze vyvodit z balkanizace evropských financí a odlišného růstu v eurozóně v posledních třech letech, dokonce zní tak, že je zapotřebí, aby byl jednotný trh Evropské unie hlubší. A nyní je zde nový obchodní obzor. Na začátku června byly na summitu skupiny G-8 zahájeny oficiální rozhovory o dohodě o volném obchodu mezi EU a USA. Evropský komisař pro obchod Karel De Gucht hovořil o "živé dohodě", která má být uzavřena do konce roku 2014. A právě dnes by mělo ve Washingtonu začít první kolo pracovních jednání.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru