Před takřka měsícem jsme napsali doslova: “Půjčky Víta Bárty nejsou podle soudu trestné, protože proběhly na půdě sněmovny. Poslanci složili mandát tamtéž.” Dnes dal tomuto argumentu Nejvyšší soud zapravdu - a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan verdikt “analyzuje”, protože přišel “faxem po pracovní době”.

Dvě rychlé poznámky: argument Nejvyššího soudu je problematický - proti podobnému výkladu v kauze Víta Bárty podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání k Nejvyššímu soudu. To teď pochopitelně nemůže.

Druhá poznámka, či spíše “matka všech otázek”: Pokud právní názor Nejvyššího soudu zvítězí, je opravdu možné, aby extrémní právní názor několika státních návladních sejmul demokraticky zvolenou vládu?

Buďme ještě rádi, že premiér Petr Nečas odstoupil kvůli nezpochybněnému případu zneužití Vojenského obranného zpravodajství. Nebýt toho, mohlo by být v ulicích taky pěkně horko.

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru