Pražská Sparta připravila svým fanouškům nepříjemné překvapení hned na úvod nové sezony. Český vicemistr, od kterého se automaticky čekala účast v základní skupině Evropské ligy, nedokázal přejít přes švédský Häcken a v pohárové Evropě končí ještě dřív, než pořádně začala. V odvetě nedokázal na hřišti soupeře vstřelit gól a podlehl 0:1.

Raduje se naopak Liberec. Lotyšskému Skontu Riga sice v prvním zápase podlehl, doma ale klopýtnutí napravil a díky nejtěsnější výhře 1:0 postupuje dál.

Ostuda Sparty: ani v odvetě Švédy neporazila

Duel na stadionu Ullevi se zařadí do černých kapitol sparťanské historie. Svěřenci kouče Vítězslava Lavičky byli horší a domácí mohli vyhrát i vyšším rozdílem, kdyby proti nim nevytáhl několik skvostných zákroků brankář Vaclík.

Už ve druhé minutě jej poprvé postrašil El Kabir a na dlouhou dobu poslední povedenou akcí Sparty byl pokus záložníka Krejčího, který se poprvé v sezoně objevil v základní sestavě po prodělaných problémech s třísly. Krejčí však brankáře Källkvista nepřekonal a předznamenal sparťanské trápení.

Víc ze hry měli v přímém souboji švédských a českých vicemistrů domácí hráči, byť zápas svojí úrovní nadchnout nemohl. Do poločasu měl Häcken další tři slušné šance a komplikací pro Spartu byl i nucený odchod pravého beka Kadeřábka, jehož z dalšího dějství vyřadil faul Ericssona.

Po poločase se už hra letenského týmu změnila v totální křeč. A když rozhodčí kvůli údajnému ofsajdu neuznali trefu Hušbauera z 52. minuty, jako by se hosté zlomili úplně. Pak jejich šance držel jen Vaclík: postupně vychytal Mohammeda, který se střelecky prosadil před týdnem v Praze, dvakrát El Kabira i Ericssona. Häcken vůbec nepřipomínal tým, který ve švédské lize tápe a po třech prohrách za sebou figuruje až na desátém místě.

El Kabir dostával od sparťanských obránců mnoho prostoru, byť mu měla být věnována maximální pozornost. Deset minut před koncem v krátkém sledu dvakrát po sobě selhal znovu a až v 84. Spartu z trestného kopu "dorazil" Ericsson. Na odpověď už hosté morální síly nenašli a hned na prahu sezony utrpěli těžký direkt.

BK Häcken - Sparta Praha 1:0 (0:0)

Branka: 84. Ericsson. Rozhodčí: Welz - Henschel, Foltyn (všichni Něm.). ŽK: Ericsson, Joza, El Kabir, Chatto - Matějovský, Hušbauer. Diváci: 1500. První zápas 2:2, postoupil Häcken.

Häcken: Källkvist - Anklev, Björck, Joza, Arkivuo - Chatto, Lewicki - Mohammed, Ericsson (90. Ali Khan), Makondele (89. Gustafsson) - El Kabir. Trenér: Gerhardsson.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek (41. Pauschek, 67. Bednář), Švejdík, Holek, Costa - Matějovský, Vácha, Hušbauer - Kadlec, Lafata, Krejčí (82. Přikryl). Trenér: Lavička.

Liberec spasil Delarge

Držet dlouhé desítky minut hubený postupový výsledek s rizikem, že jedna náhodná situace může všechno obrátit naruby, je úkol pro zkušené a zocelené mužstvo. Liberec se takovým teprve musí stát a dostal k tomu výjimečnou šanci, protože v poslední minutě mu norský rozhodčí Ken Henry Johnsen odpustil penaltu po chybě Dzona Delarge a faulu brankáře Přemysla Kováře, do té doby hrdinů zápasu.

V utkání překvapivě bohatém na nevybíravou a místy až hrubou hru Kovář domácí podržel hlavně v jednom důležitém okamžiku. Muž, jenž se teprve letos na jaře prodral do branky před veterána Zbyňka Hauzra, vrhl svých devadesát kilo na zem, zrovna když Alan Sinelnikovs zamířil ze značky pokutového kopu k levé tyči, tedy přesně tam, kam nikoli nejvyšší brankář (185) natáhl ruce. Ano, jednu penaltu hosté přece jen kopali, a to už před přestávkou.

Zhodnocovat se severočeskému klubu začíná i autor gólu Delarge. Při své hlavičce nebyl sice příliš tísněn, ale míč se k němu dostal nečekaně a on prokázal střelecké vlohy, s nimiž do Slovanu před rokem přišel z Dunajské Stredy.

Ve druhé půli to byl hlavně konžský fotbalista, kdo podržel míč dál od vlastní branky a několik jich i získal. Jenže pak jeden nesmyslně ztratil, soupeř rychle přenesl hru a byl z toho Kovářův penaltový zákrok, po němž se penalta nepískala.
Lotyšský soupeř domácím připomněl, že by přece jen ještě měli zapracovat na defenzívě. Jak se s pokračujícím časem přece jen stahovali víc před vlastní branku, ukázalo se, že je zranitelná. Za týden proti FC Curych se dá čekat ještě ostřejší zkouška. Těch ztrát totiž před popsanou Delargovou bylo víc a s takovými se do hlavní soutěže projít nedá.

Slovan Liberec - Skonto Riga 1:0 (1:0)

Branka: 14. Delarge. Rozhodčí: Johnsen - Midthjell, Engan (všichni Nor.). ŽK: Kelič, Kušnír, Rybalka, Kalitvincev - Šabala, Rugins, Mingazov, Laizans. Diváci: 5707. První zápas: 1:2, postoupil Liberec.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Kelič, Frýdek - Hušek, Rybalka (72. Šural) - Delarge, Pavelka, Kalitvincev (90. Fleišman) - Rabušic (80. Sackey). Trenér: Šilhavý.

Riga: Grybauskas - Gabovs, Rode, Bulvitis, Osipovs (83. Klimiašvili) - Mingazov, Laizans, Fertovs (84. Blanks), Sinelnikovs (39. Rugins) - Šabala - Karašauskas. Trenér: Pertia.

Výsledky odvetných utkání 2. předkola Evropské ligy

Milsami (Mold.) - Šachtar Soligorsk (Běl.) 1:1 (1:1), na pen. 4:2, první zápas 1:1, postoupilo Milsami; Rudar Pljevlja (Č. Hora) - Slask Vratislav (Pol.) 2:2 (0:2), první zápas 0:4, postoupila Vratislav; MŠK Žilina - Olimpija Lublaň 2:0 (1:0), první zápas 1:3, postoupila Žilina; Turnovo (Maked.) - Hajduk Split 1:1 (0:0), první zápas 1:2, postoupil Split; Aktobe (Kaz.) - Hödd (Nor.) 2:0 (1:0), první zápas 0:1, postoupilo Aktobe; Čichura (Gruz.) - Thun (Švýc.) 1:3 (1:1), první zápas 0:2, postoupil Thun; Inter Baku - Tromsö (Nor.) 1:0 (0:0), první zápas 0:2, postoupilo Tromsö; Jeunesse Esch (Luc.) - Ventspils (Lot.) 1:4 (1:1), první zápas 0:1, postoupil Ventspils; Chazar Lenkoran (Ázerb.) - Maccabi Haifa (Izr.) 0:8 (0:6), první zápas 0:2, postoupila Haifa; Pjunik Jerevan - Žalgiris (Lit.) 1:1 (0:0), první zápas 0:2, postoupil Žalgiris; Sturm Štýrský Hradec (Rak.) - Breidablik (Isl.) 0:1 (0:1), první zápas 0:0, postoupil Breidablik; Piast Gliwice (Pol.) - Karabach Agdam (Ázer.) 2:2 po prodl. (2:1), první zápas 1:2, postoupil Karabach; Gefle (Švéd.) - Anorthosis Famagusta (Kypr) 4:0 (1:0), první zápas 0:3, postoupilo Gefle; Hapoel Tel Aviv - Stara Zagora (Bul.) 2:2 (1:1), první zápas 4:1, postoupil Hapoel; Omonia Nikósie - Astra Ploješť (Rum.) 1:2 (0:1), první zápas 1:1, postoupila Astra; Pandurii Targu Jiu (Rum.) - Levadia Tallin (Est.) 4:0 (3:0) první zápas 0:0, postoupil Pandurii; Dacia Kišiněv - Černomorec Oděsa 2:1 (1:1), první zápas 0:2, postoupila Oděsa; Botev Plovdiv - Zrinjski Mostar 2:0 (0:0), první zápas 1:1, postoupil Plovdiv; Senica - Mladost Podgorica (Č. Hora) 0:1 (0:1), první zápas 2:2, postoupila Podgorica; Utrecht - Differdange (Luc.) 3:3 (1:1), první zápas 1:2, postoupilo Differdange; Lokomotiva Záhřeb - Dinamo Minsk 2:3 (0:1), první zápas 2:1, postoupil Minsk; Prestatyn Town (Wales) - HNK Rijeka 0:3 (0:2), první zápas 0:5, postoupila Rijeka; Víkingur (Faer. ostr.) - Petrolul Ploješť (Rum.) 0:4 (0:2), první zápas 0:3, postoupil Petrolul; Aalborg (Dán.) - Dila Gori (Gruz.) 0:0, první zápas 0:3, postoupila Dila Gori; Debrecín - Strömsgodset (Nor.) 0:3 (0:1) první zápas 2:2, postoupil Strömsgodset; Honvéd Budapešť - Vojvodina Novi Sad 1:3 (1:2), první zápas 0:2, postoupila Vojvodina; Široki Brijeg (Bosna) - Irtyš Pavlodar (Kaz.) 2:0 (1:0), první zápas 2:3, postoupil Brijeg; Standard Lutych - KR Reykjavík 3:1 (1:0), první zápas 3:1, postoupil Lutych; ÍBV Vestmannaeyjar (Isl.) - CZ Bělehrad 0:0, první zápas 0:2, postoupil Bělehrad; Derry City (Ir.) - Trabzonspor (Tur.) 0:3 (0:0), první zápas 3:4, postoupil Trabzonspor; Hibernian (Skot.) - Malmö 0:7 (0:4), první zápas 0:2, postoupilo Malmö; Lech Poznaň (Pol.) - Honka Espoo (Fin.) 2:1 (2:1), první zápas 3:1, postoupila Poznaň; St. Johnstone (Skot.) - Rosenborg Trondheim 1:1 (1:1), první zápas 1:0, postoupil St. Johnstone; FK Sarajevo - Kukësi (Alb.) 0:0, první zápas 2:3, postoupilo Kukësi, Linfield (Sev. Irsko) - Škoda Xanthi (Řec.) 1:2 po prodl. (0:1), první zápas 1:0, postoupilo Xanthi.