Paní ministryně Marie Benešová neví, jestli jsem symbol protikorupčníka, nebo nactiutrhače. Já ji napovím - jsem léčeným zoufalcem. Před 15 měsíci jsem veřejně vystoupil s tvrdou kritikou rozdělování eurodotací na Divokém severozápadě. Důvodem mého vystoupení bylo zoufalství, které jsem nabyl, když jsem nahlédl pod pokličku rozdělování ohromně štědrých eurodotací v regionu. Prohlásil jsem, že systém rozdělování těchto dotací je korupční a klientelistický. 

Dnes s odstupem více než roku nenajdeme téměř nikoho, kdo by o této skutečnosti pochyboval. Pár pochybovačů a odpůrců se najde, ti ovšem již lepí pytlíky v cele nebo jsou v pořadníku k nástupu tamtéž. Stejně jako nepochybujeme o rozkrádání těchto našich peněz, nepochybujeme ani o škodách, které strůjci tohoto eurotunelu způsobili. Není dokonce problém pro laicky zasvěcené sestavit seznam viníků těchto škod. 

Máme potvrzenou zlodějinu, máme škody, dokonce umíme ukázat na viníky, tak proč to referendum (více informací zde)? Protože samospráva (obce, kraje) nehodlají dodržovat zákon, který jim jasně ukládá povinnost škody jim způsobené vymáhat (zákon o krajích, par. 17, odst. 6). Proč? Jelikož zloděj by musel ukázat sám na sebe a sám od sebe škody vymáhat. Člověk by nad tím mávnul rukou, ale těmi, kdo jejich zlodějiny platí, není nikdo jiný než já, vy, soused… prostě daňový poplatník České republiky.

Několik zoufalců se rozhodlo, že tudy cesta již nevede. Zkusilo tudíž nejdříve přes krajské zastupitele navrhnout, aby Ústecký kraj hledal viníky a škody od nich se snažil vymoci. Výsledek? Opakovaně toto usnesení nebylo podpořeno. Zoufalci proto vyzvali další jim podobné, aby podpořili petici právě s výše uvedeným požadavkem. V dubnu letošního roku sesbírali na podporu jejich požadavku přes 1400 podpisů. Výsledek? Vedení kraje petici přijalo a sdělilo jim, že situaci budou sledovat, analyzovat... ale hlavně nebudou hledat viníky, jelikož jim to prý nepřísluší, a škody vymáhat nebudou, jelikož žádné nevznikly. Zkrátka jako v pohádce nebo v absurdistánu.

Když je zoufalým občanům nejhůře, je nutné přistoupit k léčbě těžkého kalibru - v tomto případě ke krajskému referendu (podle zákona 118/2010 Sb.). V referendu Viníci zaplaťte euroškody (které by bylo první krajské v ČR) vidíme jedinečnou příležitost, jak zmobilizovat občany zdevastovaného kraje a ukázat, že lze prosadit svoji vůli. Zákonem danou vůli, kdy viníci platí škody.

Dovolujeme si všechny občany oslovit s nabídkou léčby tímto lékem, který vám jednak ušetří peníze ve vaší peněžence, ale současně vás preventivně ochrání před obdobnými neřády. Na jak dlouho? To záleží na nás.

 

Leo Steiner je zmocněnec krajského referenda Ústeckého kraje Platit musí viníci. Před časem zveřejnil informace o korupčních praktikách na dotačním úřadu ROP Severozápad. Kandiduje do sněmovny za KDU-ČSL.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru