Nepřestává mě udivovat, na jaký okraj vytěsnili ze svého zřetele v několika málo předešlých letech politici a média ochranu životního prostředí.

Například na kritickou situaci Moravskoslezského kraje se dívají téměř jen skrze problémy Dolu Paskov a nezaměstnanosti. Na skutečnost, že omezení těžkého průmyslu a těžby v regionu povede ke zlepšení tamního katastrofálního ovzduší a že k útlumu by dříve nebo později stejně došlo, nějak zapomínají.

Podobně z debaty o obnovitelných zdrojích elektřiny, jež se omezila na hysterické výkřiky o zneužívání dotací a vysoké ceně, jaksi vymizela nepříjemná pravda, že problémy způsobili hlavně sami politici špatným nastavením zákonů a pravidel, které zneužívání dotací umožnily. Místo toho se stala výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů téměř veřejnosti nepřátelskou.

A do třetice, společnost Severní energetická, za kterou stojí byznysmen Jan Dienstl, rozjela kampaň s usmívajícími se zaměstnanci u těžebního stroje a hesly typu Neplaťte za vítr či slunce. Zároveň více než kdy dřív začala zjišťovat, co by lidé žijící nad ložisky uhlí chtěli za přestěhování. Firma se nezmiňuje o tom, že povrchovou těžbou dochází k naprosté devastaci historické krajiny a že obnovitelné zdroje energie jsou nesrovnatelně šetrnější. Místo toho majitelé věří, že se lidé vrátí ke starému dobrému hnědému uhlí.

K vítězství ve volbách má namířeno ČSSD. Ministrem průmyslu se podle všeho stane Milan Urban, zastánce těžkého průmyslu a uhelné energetiky, v čemž si jistě bude notovat s pravděpodobnými spojenci s KSČM. Komunisté se zálibou v těžbě ani nikdy netajili.

Sociální demokraté by přitom coby levicová strana neměli řešit jen cenu energií, ale i dopady jejich výroby na okolí. Jediná strana, která si v programu takové okolnosti uvědomuje, tedy Strana zelených, se přitom vlastními spory uvnitř partaje i malou schopností oslovit širší voličskou základnu nyní dostává v preferencích maximálně k hranici potřebné pro vstup do sněmovny.

Budou tedy i po volbách poslanci prakticky všech parlamentních stran pokračovat ve stylu po nás potopa?

Autor je novinář

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru