Nepodpoříme levici. Nepodpoříme pravici. Nechceme vládnout, chceme být v opozici. Tato slova předsedy, zakladatele a svým způsobem majitele strany ANO Andreje Babiše ukazují, v jak obtížné situaci se česká politika ocitla. Výsledky předčasných voleb neumožňují sestavení žádné smysluplné koalice, ve sněmovně zasedne sedm partají, z nichž přinejmenším dvě jsou s liberální demokracií na štíru, a rozhodující hlasy drží strana, která nechce ani to, ani ono a jejíž program a plány nejsou jasné asi ani jejímu vedení.

Předčasné volby, které měly politiku zachránit, přinesly pat. Pokud v roce 2006 titulky hlásaly “přechod k bipolárnímu systému dvou velkých stran”, pak dnes budou hlásat opak: politika se rozpadá na velké množství zhruba stejně slabých, často navíc nejasných či nedemokratických subjektů. Ty spolu navíc nechtějí či nemohou kooperovat. Jen s největšími obtížemi vygenerují prostou parlamentní většinu – natož, aby složily pevnou, akceschopnou vládu, která své vize dokáže v parlamentu prosadit. Nelze proto vyloučit, že půjdeme na jaře k volbám znovu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru