Dohoda finanční skupiny PPF a španělské Telefóniky o převzetí majority v Telefónice Czech Republic je připravená. Podepsána by měla být dnes nebo během několika dnů.

ČTK to řekl dobře informovaný zdroj. Server britského ekonomického listu Financial Times (FT) uvedl, že cena podílu 69 procent má být 2,5 miliardy eur (64,6 miliardy Kč).

O úspěšném průběhu dohody už dříve informovaly Hospodářské noviny.

 

Podle FT se očekává, že až PPF uzavře dohodu, nabídne odkup zbývajících 31 procent. Tím by se hodnota kontraktu zvýšila ještě o miliardu eur (25,9 miliardy Kč) a Telefónica by byla ryze v soukromých rukou. To znamená, že by se s jejími akciemi už neobchodovalo na veřejných trzích.

Minimálně dvouměsíční vyjednávání

O záměru španělské Telefóniky prodat aktivity v České republice se mluví už asi dva měsíce. V posledních týdnech ale firma podle FT jednala výlučně se skupinou PPF. Tu založil podnikatel Petr Kellner, který v ní má stále největší vliv.

Zdroje agentury Bloomberg už na konci října uváděly, že Telefónica a PPF se blíží k dohodě o prodeji podílu. 

 

Podle slovenského webu spectator.sme.sk by dohoda o prodeji měla být oznámena v druhé polovině listopadu. 

 


VIZITKA TELEFÓNICA CZECH REPUBLIC

 

Vznik: do Obchodního rejstříku byla společnost zapsána 1. ledna 1994 jako SPT Telecom, a. s.

Historie: dnešní Telefónica Czech Republic vznikla jako samostatná firma počátkem roku 1993, kdy se Správa pošt a telekomunikací transformovala na státní podnik SPT Telecom a Českou poštu; od roku 1994 je akciovou společností, od ledna 2000 se jmenovala Český Telecom; v roce 2003 se stoprocentní dceřinou společností firmy stal mobilní operátor Eurotel a v roce 2005 firmu ovládla španělská Telefónica; v září 2006 dostala název Telefónica O2 Czech Republic, v roce 2011 byla přejmenována na Telefónica Czech Republic, a. s. 


Charakteristika: společnost je předním integrovaným telekomunikačním operátorem na českém trhu; má asi 5,1 milionu předplatitelů bezdrátových služeb, 1,4 milionu zákazníků využívajících pevné linky a zhruba 920.000 zákazníků internetových služeb prostřednictvím xDSL. Zhruba 140.000 lidí využívá internetovou televizi O2. Stoprocentně vlastněná dceřiná společnost Telefónica Slovakia poskytuje mobilní služby zákazníkům na Slovensku.

Akcionáři: podle výroční zprávy za rok drží 2012 mateřská Telefónica zhruba 69,4 procenta akcií.

Sídlo: Praha.

Počet zaměstnanců: ke konci roku 2012 měla společnost 5900 zaměstnanců, letos v lednu oznámila záměr propustit asi deset procent z nich.

Základní kapitál: zhruba 28 miliard korun (od listopadu 2012).

Hospodářské výsledky: v roce 2012 společnosti klesl provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace (OIBDA) o 9,2 procenta na 19,78 miliardy korun; výnosy se snížily o 3,5 procenta na 50 miliard korun. Letos v pololetí skupině Telefónica Czech Republic klesl čistý zisk o 26,5 procenta na zhruba 2,4 miliardy Kč. Konsolidované výnosy z podnikání se snížily o pět procent na 23,9 miliardy Kč.

Dividenda: akcionářům společnost z loňského zisku vyplatila 30 Kč na akcii, o rok dříve firma vyplácela 40 korun. Celkem Telefónica Czech Republic vyplatila na dividendách a podílech ze snižování základního kapitálu mateřské Telefónice zhruba 77 miliard Kč před zdaněním.

Ostatní:

- O prodeji státního podílu v tehdejším Českém Telecomu španělské Telefónice rozhodla vláda v dubnu 2005. Podle tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) vláda rozhodovala podle jediného kritéria, kterým byla nabídnutá cena - Telefónica za 51,1 procenta akcií nabídla 82,6 miliardy korun. V roce 2005 Telefónica vykoupila od akcionářů dalších 18,3 procenta akcií Českého Telecomu za 26,8 miliardy Kč. Celkem tak za 69,4 procenta Telecomu zaplatila 109,4 miliardy Kč.

- Telefónica Czech Republic vyplatila na dividendách a podílech ze snižování základního kapitálu mateřské Telefónice 345 korun na akcii, tedy zhruba 77 miliard Kč před zdaněním.

- Skupina se bude účastnit aukce kmitočtů pro vybudování rychlé mobilní sítě LTE, kterou podruhé vypsal Český telekomunikační úřad. Městský soud v Praze koncem října zamítl návrh Telefóniky na předběžné opatření, které by zastavilo aukci kmitočtů pro LTE. Operátor napadl některé podmínky soutěže vyhlášené Českým telekomunikačním úřadem.

- Telefónica CR oznámila, že letos plánuje investice až šest miliard korun především do budování mobilní sítě LTE.

- Mobilní operátoři Telefónica a T-Mobile nedávno informovali, že budou sdílet své mobilní sítě GSM a 3G. Společnosti uzavřely dohodu, jejímž cílem je zlepšení pokrytí signálem a zvýšení efektivity provozu sítí. Podle konkurenčního Vodafonu dohoda mění východiska aukce kmitočtů, a žádá proto Český telekomunikační úřad, aby aukci neprodleně odložil.

- Letos v dubnu Telefónica spustila vlnu cenových změn v českých mobilních sítích, když jako první nabídla neomezené volání za 749 korun měsíčně. Na to následně reagovali ostatní operátoři.

- Kromě skupiny PPF se o českou divizi Telefóniky zajímal například ruský miliardář Vladimir Jevtušenkov, který ovládá finanční skupinu AFK Sistěma - v červenci agentuře Bloomberg řekl, že zvažuje převzetí společnosti Telefónica Czech Republic.

 

 


 

Telefónica je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb v Evropě, jedničkou je nyní i na trhu v České republice. Firma se ale potýká s vysokým zadlužením, což ji už donutilo k prodeji některých aktivit. Společnost navíc čelí negativním dopadům, které má na poptávku dluhová krize v eurozóně.

FT upozornil, že skupina PPF má aktiva v hodnotě zhruba 22 miliard eur. To znamená, že případná dohoda o převzetí kontrolního podílu v české divizi Telefóniky by pro ni byla velmi významnou investicí.