Ekonomická apokalypsa, bankovní sodoma gomora, finanční armagedon. Podobné fatalistické termíny slýcháme nyní často, ale je jejich použití oprávněné? Snášejí se opravdu nad naší ekonomickou budoucností mračna? Jakého černého scénáře bychom se měli obávat? Tento článek rozebírá čtyři nejčastěji zmiňované makroekonomické hrozby: bankrot veřejných financí, dlouhotrvající ekonomickou stagnaci, kolaps eura a hyperinflaci (v případě hlubšího zájmu je možno zhlédnout videozáznam mé přednášky na toto téma na Science café v Praze).

Ekonomika jako pacient s nadváhou

Pro snadnější pochopení těchto apokalyptických strašáků a jejich propojení použijeme analogii ze zdravotnického prostředí. Představte si člověka s nadváhou, kvůli níž se u něj objevila cukrovka (II. typu). Doktor mu zdůrazňuje, že pokud nechce předčasně zemřít, musí změnit životní styl - především zlepšit stravovací návyky vhodnou úpravou jídelníčku a více se hýbat. Pacient bohužel neposlechne a místo toho si nechá jednou týdně na celý den svázat ruce, aby nemohl brát jídlo z ledničky. Oproti svým očekáváním však nezhubne. Proto se rozhodne si nechat svázat i nohy, a to permanentně. To už vůbec nepomůže, jen se u něj v důsledku neadekvátního stravování vyvine avitaminóza (chronický nedostatek vitamínů). Po čase se k ní ze stresu přidá zvýšený krevní tlak.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru