Jako jeden z nejzásadnějších kroků v historii české centrální banky označují někteří ekonomové spuštění devizové intervence ČNB z minulého čtvrtka. Česká měna rychle oslabila o pět procent na 27 korun za euro.

A centrální banka vše zdůvodnila tím, že inflace je příliš nízko. Srazila tedy kurz koruny s cílem dostat se k inflačnímu cíli okolo dvou procent. 

S výjimkou exportérů, kterým levnější koruna pomáhá, se strhla poměrně nebývalá vlna kritiky. Ekonomové se ve většině shodují, že inflace je sice nízko, na druhou stranu možné zdražení po intervenci může zadusit spotřebitelskou poptávku v Česku.

Například hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář se ptá, proč ČNB k devizové intervenci přistoupila právě nyní? A centrální banka po několika dnech chce odpovědět. 

Zatímco ještě ve čtvrtek své rozhodnutí lakonicky odůvodnila tak, že zvýšením inflace pomůže ekonomice, nyní pořádá speciální seminář s názvem Tupé zdražování? Nebo pojistka proti deflaci a recesi?.

Centrální banka vidí, že méně není vždy více. A už vůbec ne v komunikaci.

Ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz Petr Král proto bude vysvětlovat, jaké jsou důvody devizové intervence a jaké přínosy si ČNB od razantního opatření slibuje. Vysvětlit chce, co by hrozilo, kdyby neoslabila kurz koruny.

Čím ČNB devizovou intervenci vysvětlí a proč odmítá kritiku na svou adresu, přineseme na IHNED.cz v úterý odpoledne. 

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se