Ještě než Jan Ficher skončí na ministerstvu financí, chce provést další čistku ve vedení státních firem. Dozorčí rady ČEZ, Čepra nebo Aeroholdingu a některá představenstva by od příštího roku měly zeštíhlit v průměru o pětinu.

Ministr financí v demisi to řekl ve středečním pořadu Impulsy Václava Moravce. V souvislosti se změnou občanského zákoníku ministerstvo chystá i nové stanovy pro jejich fungování.

"Budeme snižovat počty členů dozorčích rad a i některých představenstev. Není nutné je mít tak rozsáhlé, to právě někdy vyvolává i politické choutky obsazovat je lidmi, kteří tu potřebnou kvalifikaci nemají," řekl Fischer.

Ministr financí už v minulosti prohlašoval, že nad fungováním dozorčích rad požaduje větší kontrolu. Chce například podrobněji vědět, co se na nich má odehrávat, a porovnat to s tím, co rada skutečně projednala.

"Svět těchto podniků mě zajímá nesmírně, jak se chovají lidé z ministerstva financí, jak ten stát tam opravdu zastupují a s jakým mandátem. K tomu jsem připravil řadu vnitřních opatření, abych o tom věděl," poznamenal šéf resortu.

"S ohledem na nástup nového občanského zákoníku a další nové legislativy budu mít ke konci týdne na stole návrhy nových stanov těchto společností," uvedl Fischer s tím, že jde například o ČEZ, Český Aeroholding, Mero, Čepro, v nichž ministerstvo vykonává vlastnická práva.

Zároveň připravuje závazná pravidla pro členy dozorčích rad, která mají řešit případné konflikty zájmů, a také profily dozorčích rad, kolik by v nich mělo sedět finančních odborníků, ekonomů či analytiků. Stanovy podniků budou přijímat valné hromady, které se ve státních firmách uskuteční do konce roku, respektive na začátku roku příštího.

Bezpečnostní informační služba (BIS) v minulém týdnu informovala, že v loňském roce často zaznamenala organizované ovlivňování představitelů veřejné správy s cílem odčerpávat peníze z veřejných zakázek.

Například u dopravy a energetiky se BIS údajně setkala s tím, že management informoval dozorčí radu podniku neúplně nebo zkresleně, aby zakryl skutečný stav hospodaření, nebo se ji snažil obejít u problematických rozhodnutí.