Jak upozornila zpravodajská agentura UPI, tábor euroskeptiků posílila už i bavorská Křesťansko-sociální unie (CSU). Svou předvolební kampaň prý založí na kopání do bruselských byrokratů a odporu k plíživému přesouvání pravomocí z národní úrovně na Evropskou komisi.

 

Lze si tipnout, že z řady důvodů zaznamenají euroskeptické strany letos v květnu historický úspěch. Ve Francii může vyhrát Národní fronta Marine Le Penové, Britové budou volit mezi mírně euroskeptickými konzervativci a radikální Stranou nezávislosti, u západních sousedů se vrátí do hry protibruselská Alternativa pro Německo a tak dále.

 

Jenže CSU je jiná krevní skupina. Jedná se o nedílnou součást koalic vedených stranou CDU kancléřky Angely Merkelové a donedávna se hlásila k evropským myšlenkám.

 

Mimochodem, už i kancléřka Merkelová má k Bruselu stále víc výhrad. Do ruda ji nedávno rozpálila snaha eurobyrokratů skoncovat se skrytým dotováním německého průmyslu. Velké průmyslové podniky tam totiž neplatí téměř žádné platby za obnovitelné zdroje energie, což jim snižuje náklady a poskytuje konkurenční výhodu oproti podnikům z jiných evropských zemí.

 

Zdraví německého průmyslu je pro tamní politiky posvátné a jsou kvůli němu schopni otočit a začít volat po přesunu pravomocí z Bruselu zpět do Berlína. Další země, jako je Česko, Polsko či Británie, naopak může do protievropských nálad vtáhnout úsilí Evropské komise zavést povinné zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny i po roce 2020.

 

Trend směřující k integraci Evropy nezastavila ani stamiliardová finanční pomoc zemím jižní Evropy, a to je co říci. Zdá se, že rozdílné představy o budoucnosti energetiky jej mohou nejen zastavit, ale i obrátit.

 

Související