Olympijské hry v Soči už hlasitě klepají na dveře a nabízejí řadu zajímavých "nej". Nebudou to totiž jen nejdražší zimní hry historie. Rekordmanem v počtu účastí na zimních olympiádách se stane japonský skokan na lyžích Noriaki Kasai, který na hry pojede už posedmé. Nejstarším účastníkem bude mexický sjezdař Hubertus von Hohenlohe, sedmé zimní hry by měl absolvovat také ruský sáňkař Albert Demčenko.

"Uf, posedmé. To je dvaadvacet let. To už je něco, že? Neměl bych být brzo v Guinnessově knize rekordů?" řekl jednačtyřicetiletý Kasai poté, co se jeho jméno objevilo v japonské nominaci, dvaadvacet let po olympijské premiéře v Albertville.

První velký úspěch vybojoval už v roce 1992 v Harrachově, kde vyhrál mistrovství světa v letech. Pod pěti kruhy získal pouze jednu medaili, v roce 1994 v Lillehammeru byl členem stříbrného družstva na velkém můstku. Na domácích hrách v Naganu, kde Japonci vyhráli soutěž družstev, v týmu nebyl kvůli zranění.

Ještě o pár let dříve zahájil svoji olympijskou kariéru mexický reprezentant Hubertus von Hohenlohe, kerý bude ve svých pětapadesáti letech nejstarším účastníkem her. Obhájí tak primát z Vancouveru, kde byl rovněž mezi "sportovním mládím světa" doyenem. Poprvé se na olympijský svah postavil už v Sarajevu 1984, vynechal však Nagano, Salt Lake City i Turín.

Hohenlohe budí pozornost fanoušků i světových médií

"Každý mluví o tom zatraceném věku, ale dokud si věřím, tak na to nejsem starý. Snad jsem to na svahu dokázal," prohlásil lyžařský veterán po závodě ve Vancouveru. Synovec bývalého českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je opět jediným kvalifikovaným sportovcem Mexika na zimní hry.

Zatímco Hohenlohe patří spíš do kategorie exotických sportovců, je Kasai i v letošní sezoně stále nejlepším japonským skokanem. Vítězi patnácti individuálních závodů Světového poháru patří v průběžném pořadí sedmé místo a na Turné čtyř můstků skončil pátý.

Jedno olympijské stříbro má ve sbírce také o rok starší sáňkař Demčenko, vybojoval ho v Turíně 2006. K jeho dalším úspěchům patří medaile z mistrovství světa i Evropy a také celkový triumf ve Světovém poháru.