Mezi ekonomy akademiky skončila éra obecných ideologických receptů před několika generacemi, alespoň tedy na katedrách ve světě. Ekonomové vědci se nepřou, zda trh funguje, či nikoliv, a raději bádají, kdy selže, a kdy ne. Pro vědecký úspěch je nepodstatné, zda je nový objev pro-tržní, či naopak. V chladném světě matematických modelů a statistických analýz by horké ideologické hlavy působily trapně. Vědecké argumenty, asepticky oproštěny od ideologických vášní, někdy působí natolik studeně, až nám ekonomům svět nechce věřit, že stále zkoumáme lidské bytosti. Ideologický a emocionální odstup má však své výhody. Když kupříkladu můj bývalý spolužák z Cerge-Ei, Ctirad Slavík, zkoumá optimální zdanění finančních výnosů, může začít zkoumat, aniž by věděl, jak mu to vyjde. Jeho výsledky jsou pak přesvědčivé, na rozdíl o těch, které začaly plánem potěšit pravici či levici.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru