Dvě postavy. Dva obličeje. Dva lidské kříže, které vystupují z davu dalších všelijak pokroucených a rozpadajících se, trpících postav jako varování i výzva k dialogu. Prakticky všechny sochy Olbrama Zoubka, které stále ještě zaplňují Jízdárnu Pražského hradu, se hroutí a drolí. Symbolizujíce tím téměř nesnesitelnou tíhu existence, kterou je nám souzeno nést. Dva kříže s roztaženýma rukama a výraznými hlavami ale stojí pevně. Nenaklání se, nepadají, neletí nikam jako všichni ostatní vzešlí z rukou a mysli sochaře Zoubka.

Tvar kříže, který spojuje profánní horizontálu a posvátnou vertikálu, je drží hrdě a vzpřímeně. Nedají se přehlédnout. Jejich pohledu nelze uniknout. Člověk se musí postavit a mluvit s tvářemi, které byly už skoro zapomenuty. Umění překonává odpor, v němž se skrývají vážné pochybnosti: tohle přece už není život, ale dávná, neživá minulost.

Oběť se nechce vyplatit

Dva Janové - Palach a Zajíc. Dvě pochodně, které zasvítily na začátku roku 1969, aby zvedly národ z letargie, a pokusily se tak zastavit pád do lhostejnosti a bezčasí normalizace. Dnes pro mnohé zjevně zbytečně excitovaní mladíci, kteří si neuvědomili, že velké dějiny se nedají lidským tělem a životem zastavit a že smysl oběti se neurčuje tím, co chce sama oběť, nýbrž tím, zda ji jako mluvící a varující - oběť jakožto oběť - teprve ustaví a přijmou ostatní. Po čtyřiceti pěti letech se objevují debaty právě na toto téma, těžko se však zakrývá, že vznikají spíše umělé, vynucené relativně kulatým číslem výročí, které vždy ponouká k hlubší a odpovědnější, státotvornější reflexi.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru