Aleš Loprais ovládl závěrečnou etapu Rallye Dakar v kategorii kamionů, a připsal si tak druhý dílčí úspěch v letošním ročníku slavné soutěže. V konečném hodnocení obsadil šesté místo. O lepší umístění ho připravily technické problémy; ze hry o bronzovou pozici jej vyřadily zejména potíže v páteční předposlední etapě, ve které ztratil téměř tři hodiny. Kategorii kamionů poprvé ovládl Rus Andrej Karginov s kamazem.

Mezi automobilisty byl nejrychlejší Španěl Nani Roma, jenž se tak stal třetím účastníkem legendární soutěže, který slavil prvenství v autě i na motocyklu. Za řídítky triumfoval v roce 2004, obě hodnocení dosud dokázali vyhrát jen Francouzi Hubert Auriol a Stéphane Peterhansel.

Další Španěl Marc Coma už počtvrté v kariéře zvítězil mezi motocyklisty. Navázal na roky 2006, 2009 a 2011. Čech David Pabiška vybojoval životní 18. místo, jeho maximem dosud bylo 26. místo z roku 2010.

Na čtyřkolkách se premiérově stal šampionem Chilan Ignacio Casale, který obhajoval druhé místo.

O vítězi mezi automobilovými jezdci se rozhodlo až na 157 měřených kilometrech poslední etapy. O den dříve se do čela pořadí probojoval Romův týmový kolega Peterhansel, který vyhrál Rallye Dakar šestkrát na motocyklu a vloni popáté za volantem. Týmová režie německého Teamu X-raid přitom údajně velela Peterhanselovi neútočit, od páté etapy vedoucího Romu ale zbrzdil defekt.

A tak ve finále, před nímž měl náskok 26 sekund, Peterhansel na trase do cílového města Valparaísa v Chile podle webu pořadatelů zastavil, počkal na Romu a umožnil mu zvítězit. Trojnásobný triumf jezdců s vozy Mini zkompletoval Katařan Násir Attíja.

"Bylo to strašně těžké, hlavně druhý týden s dlouhými a náročnými etapami, ale splnil se mi sen. Tohle vítězství věnuji Henrimu (Magnemu)," jmenoval Roma svého bývalého spolujezdce, který v roce 2006 zahynul při Romově havárii na Marocké rallye. V Jižní Americe dělal Španělovi navigátora jiný Francouz Michel Périn.

O prvenství sedmatřicetiletého Comy na KTM nebylo pochyb, protože zvítězil s téměř dvouhodinovým náskokem před krajanem Jordim Viladomsem, třetí skončil Olivier Pain z Francie. Pabiška během třinácti etap nasbíral více než osmihodinovou ztrátu. Jeho nejlepším výsledkem bylo 20. místo v 11. etapě, po níž se na den ocitl na 16. místě celkového pořadí.

Mezi kamiony do cíle dojely čtyři české posádky. Vladimír Vildman skončil celkově třináctý, Tomáš Vrátný sedmnáctý a Jan Tománek osmnáctý.

Rallye Dakar - závěrečná 13. etapa (La Serena - Valparaíso)

Neoficiální výsledky:

Automobily (157 km): 1. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) 1:57:07, 2. Holowczyc, Žilcov (Pol., Rus./Mini) -23, 3. Vasiljev, Jevtjechov (Rus., Ukr./Mini) -41.

Konečné pořadí: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 50:44:58, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) -5:38, 3. Attíja, Cruz (Kat., Šp./Mini) -56:52.

Motocykly (157 km): 1. Després (Fr./Yamaha) 1:57:14, 2. Barreda (Šp./Honda) -2:30, 3. Pain (Fr./Yamaha) -3:10, ...24. Pabiška (ČR/KTM) -15:56.

Konečné pořadí: 1. Coma (Šp./KTM) 54:50:53, 2. Viladoms (Šp./KTM) -1:52:27, 3. Pain -2:00:03, ...18. Pabiška -8:16:41.

Čtyřkolky (konečné pořadí): 1. Casale (Chile/Yamaha) 68:28:04, 2. Sonik (Pol./Yamaha) -1:26:49, 3. Husseini (Niz./Honda) -5:40:24.