Otázkou je, co od sankcí vůbec očekáváme. Pokud je součástí očekávání to, že se Rusko stáhne z Krymu, pak musím říci, že neexistuje prakticky žádná sankce, která by k tomu Rusko přesvědčila. V současné době vnímá Krym jako svoji právoplatnou součást, přičemž procedura opuštění Ruské federace prostě neexistuje, ruská ústava ji nepředpokládá. Dokonce i samotná propagace referenda o odtržení může být potrestána pěti roky vězení. Z tohoto pohledu se tedy s Krymem nedá nic dělat, pokud nehodláme jít do vojenského konfliktu, navíc vedeného na nepřátelském území. Pokud už tedy padne politické rozhodnutí reagovat silově, v úvahu připadají prakticky jen sankce. Zde přirozeně nemyslím ty ze strany České republiky, které by Rusko jen stěží vyděsily, ale ty v rámci EU nebo USA.

Zmrazení účtů okolí prezidenta Putina je samozřejmě pouze gesto. Rusko samo je příliš nepocítí, dává se tím najevo, že udělalo něco nepatřičného. Problém je nicméně v tom, že takto to Rusko nevnímá, jedná se tedy o signál směřující spíše do evropských zemí. Bez takových signálů by to nešlo, ale nejsem si jistý, že něco změní. Ruská propaganda jede naplno, jakýkoli nesouhlasný hlas uvnitř země je označován za „pátou kolonu“ atd. V takovém prostředí se ani sankce nebudu vykládat jako spravedlivý trest. Nelze navíc ani zapomínat, že zatímco západní země zavádějí sankce, země jako Čína, Indie či Brazílie je odmítají (což ovšem zdaleka neznamená to, že vyjadřují podporu ruskému postupu, jak se snaží namluvit ruské zdroje). Do skupiny gest by mohlo stejně tak patřit i vyhoštění několika diplomatů. Zdá se to jako kosmetická akce, ale pokud by došlo k vyhoštění třeba jen dvou-tří diplomatů z každé participující země, pro Rusko by to znamenalo obrovskou nepříjemnost. Podobně je i možnost zavedení víz pro diplomaty, popřípadě obecně zpřísnění vízového režimu. Je ovšem otázkou, jestli by takové akce nebyly spíše kontraproduktivní.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru