Týdeník Ekonom mapuje ty hlavní z nich. Například péče o vlastní děti nebo staré rodiče by se v budoucnu mohla stát prací na plný úvazek.

„Běžel by vám normální plat, z toho byste si platil sociálku a měl zajištěné běžné důchodové pojištění. Lidé by se tak třeba mohli starat o své potomky a osoby blízké a jistě by se našlo i mnoho dalších věcí,“ představil týdeníku Ekonom svoji vizi Vladimír Špidla, poradce premiéra Bohuslava Sobotky.

Tvrdí, že se stát jinak nedokáže vyrovnat s narůstajícím počtem těch, které z běžného pracovního procesu vytlačí automatizace a robotizace.

 

„Je to zcela zoufalý nápad, nedovedu si představit, že by se domácí práce platila,“ tvrdí ale ekonom Pavel Kohout ze společnosti Partners Financial Services. Podle něho pracovní místa v západním světě likvidují především vysoké daně a přebujelý sociální stát.

Jaroslav Vostatek z pražské Vysoké školy finanční a správní nicméně připomíná, že ve Švédsku v rámci takzvané „dlouhodobé péče“ stát skutečně sociální služby poptává a platí. Lidé je poskytují na základě pracovní smlouvy a úřady pak kontrolují kvalitu.

Socialisté přicházejí i s dalšími návrhy, například s novým modelem boje s nezaměstnaností opřeným o státní podniky. Na levici je populární i zaručený příjem bez ohledu na to, zda člověk pracuje, či ne.

S prosazením takových plánů by Lidový dům jednou mohl uspět. Podle loňského průzkumu agentury STEM si třeba 72 procent dotázaných lidí, a to i přívrženců pravice, myslí, že jim stát má v případě nutnosti zajistit práci.


obalka Ekonom 212014- Jak vypadá evropský sen o základním příjmu?

- Jak chce evropská levice zajistit práci pro všechny?

- A kde na socialistické sny plánuje vzít peníze?
Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

 

Související