Tak jsou tu zas – volby nevolby. Formálně sice volby – voliči vhazují lístek, ale jak každý, kdo má trochu rozumu, ví, volba není. Kandidáti hlavních politických stran se nehandrkují o odlišný program, ani nebudou volit komisi, ani nic nekritizují, ani nevolají po změně, svolávají jenom své fanoušky, aby jim navíc přidali věrnostní hlas. Není divu, že se fandům nijak nechce. A tak jako obvykle vyhrává na celé čáře stejná parta – těch, co zůstávají doma.

Jak pravil nedávno respektovaný politolog Tim Garton Ash z oxfordské univerzity – dnes by takový přímo volený europarlament vzniknout nemohl. (Možná evropský senát, kam by státy jmenovaly své zástupce, jako v Americe do r. 1913). Ovšem tam nakonec politický národ státy unie výrazně potlačil.

V článku se dále dozvíte

  • Co s nešťastným parlamentem, který se z bývalé žvanírny stal k nepřiznané nevůli komise a rady poradním orgánem, který nelze snadno obejít? Formálně vzato nic. Novou smlouvu o jeho zrušení by totiž musel sám schválit.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.