Tak jsou tu zas – volby nevolby. Formálně sice volby – voliči vhazují lístek, ale jak každý, kdo má trochu rozumu, ví, volba není. Kandidáti hlavních politických stran se nehandrkují o odlišný program, ani nebudou volit komisi, ani nic nekritizují, ani nevolají po změně, svolávají jenom své fanoušky, aby jim navíc přidali věrnostní hlas. Není divu, že se fandům nijak nechce. A tak jako obvykle vyhrává na celé čáře stejná parta – těch, co zůstávají doma.

Jak pravil nedávno respektovaný politolog Tim Garton Ash z oxfordské univerzity – dnes by takový přímo volený europarlament vzniknout nemohl. (Možná evropský senát, kam by státy jmenovaly své zástupce, jako v Americe do r. 1913). Ovšem tam nakonec politický národ státy unie výrazně potlačil.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Co s nešťastným parlamentem, který se z bývalé žvanírny stal k nepřiznané nevůli komise a rady poradním orgánem, který nelze snadno obejít? Formálně vzato nic. Novou smlouvu o jeho zrušení by totiž musel sám schválit.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru