S příchodem letních měsíců roste zájem zaměstnavatelů o brigádníky. Poptávka po sezónních pracovnících je přitom nejsilnější v lesnictví, zemědělství, cestovním ruchu, ale i ve výrobních firmách, kde musí zaměstnavatelé zajistit provoz narušený dovolenými stálých zaměstnanců.

Dříve tato místa obsazovali studenti, zájem trávit letní prázdniny brigádou u nich ale klesá. Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment se jejich počet každým rokem snižuje o přibližně desetinu. Na nabídku naopak stále častěji reagují dlouhodobě nezaměstnaní, kteří využívají příležitosti získat příjem alespoň na krátkou dobu.

Studenty brigáda neláká

„Zájem o letní brigádu ze strany studentů za poslední tři roky stále meziročně klesá, vždy zhruba o 10 procent,“ potvrzuje Luboš Rejchrt, ředitel Grafton Recruitment.

Studenti mají navíc zájem spíš o kancelářskou práci či brigádu v obchodě, což jsou spíše celoroční, nikoliv sezónní záležitosti.

Největší nabídka brigád je v lesnictví, zemědělství nebo ve výrobních firmách. Dobrou příležitost k letní brigádě nabízí i cestovní ruch, kde je však nutná dobrá znalost cizích jazyků a čím dál častěji se tu vyžaduje i praxe.

Brigádníka levně a rychle

Hodinová mzda brigádníka se v závislosti na typu práce a regionu pohybuje mezi 60 až 110 korunami. Ve většině případů začnou zaměstnavatelé hledat brigádníky až na poslední chvíli, potřeba obsadit místo se tak mnohdy pohybuje i v řádu hodin.

Na krátkodobou brigádu lze využít jak pracovní smlouvu, tak i dohody konané mimo pracovní poměr (dohoda o pracovní činnosti či dohoda o provedení práce). Více jsme se problematice zaměstnávání brigádníků věnovali v našich seriálových článcích.

Poptávka po brigádnících klesá

Na pracovním portálu Profesia.cz představují práce na dohodu pouze šest procent inzerovaných pozic. V meziročním srovnání se tak jedná o pokles o přibližně dvě procenta.

„Nástup sezónních prací začal díky příznivému počasí již v prvním kvartálu letošního roku. Nejvíce lidí se uplatní v zemědělství, cestovním ruchu nebo v administrativě po dobu letních dovolených,“ řekla Kateřina Jaroňová z Profesia.cz.

Lepší šance v Praze než v Ostravě

Práce na dohody se inzerovaly nejčastěji v Praze (46,2 procenta), Jihomoravském (19,5 procenta) a Středočeském kraji (19,1 procenta). Naopak nejméně brigád byste našli v Karlovarském (1,5 procenta), Jihočeském (4,1 procenta) a Pardubickém kraji (4,3 procenta).

Nejsilnější průměrné reakce na práce na dohody jsou v Moravskoslezském kraji (průměrně 57,2 reakce), Královéhradeckém kraji (56,2 reakce) a na Vysočině (55,7 reakce).

„Výběr brigádníka je v podstatě stejně důležitý jako výběr jakéhokoliv zaměstnance, hlavně pokud má prezentovat přímo značku nebo má vliv na výsledný zisk,“ řekla Zuzana Kaňuchová, HR ředitelka z Profesia.cz.