Andrej Kuzněcov opustil před měsícem rodný Petrohrad a odletěl na Ukrajinu. Po přistání na kyjevském letišti požádal o politický azyl. Ohromení policisté, kteří nebyli zvyklí na jakékoli žadatele o azyl, natožpak na žadatele z Ruska, nevěděli, co si s ním počít. "Nakonec," sdělil Kuzněcov reportérovi Rádia Svoboda, "mě vpustili jako turistu a předali mi odkaz na webovou stránku OSN s pokyny, jak podat žádost o azyl".

Adaptace po příletu byla pro Kuzněcova snadná: "Vůči mně jako ruskému občanovi nemají žádné předsudky. Je tu mnohem větší prostor ke svobodnému projevu než v Rusku. A tak můžu pokračovat v psaní blogu - mnohem svobodněji, bez cenzury a bez obav, že mi zavolá tajná policie FSB a bude mi klást otázky." Tyto pocity sdílí i Kuzněcovův krajan Alexej Baranovskij: "Novinář tu má mnohem jednodušší práci, protože mediální trh je konkurenční. Plat je tu nižší než v Rusku, ale je tu větší svoboda projevu a dají se tu najít média, která se shodují s vaším bytostným přesvědčením."

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru