Od října v Praze nepřibude už ani jediný billboard. Pražští radní ve středu schválili zákaz reklamních staveb nad šest metrů čtverečních na území celého hlavního města. Nařízení je součástí nových pravidel pro stavby v metropoli. Mění se po patnácti letech. 

Venkovní reklamy se od října tohoto roku neobjeví na fasádách domů, v parcích, na mostech ani na pěších cestách. 

"Je to naprosto zásadní dokument, který by měl Prahu posunout směrem k metropolím západní Evropy. Předpis, který dnes rada schválila, je naprosto revolučním počinem, který bych z hlediska práva přirovnal ke schválení nového občanského zákoníku," řekl primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). "Jedná se o konec nové reklamy v Praze," dodal.

Nová pravidla omezí i reklamní stavby menší než šest metrů čtverečních. Ani ty by neměly nijak narušovat pražskou architekturu, neměly by ohrožovat bezpečnost na chodnících ani silnicích a neměly by být hlučné.

Pravidla pro reklamu se dokonce vztahují i k pražským stromům. Nesmí nově zasahovat do jejich korun ani do kořenů. Zcela vyloučené budou reklamy na místech, která jsou určena pro výsadbu stromů. Předpisy pamatují i na povodně. Reklamní stavby nebudou smět bránit povodňovým průtokům ani předmětům, které voda odnáší.

V roce 2011 bylo v Praze okolo třinácti set billboardů ve velikosti od devíti do dvaceti metrů čtverečních.

Není zatím jasné, co bude se stávající reklamou. Podle Hudečka ji nová pravidla neřeší. Na otázku, zda současné billboardy zůstanou na svém místě, odpověděl: "Věřím, že ne."

Ve středu schválená pravidla pro stavby navazují na takzvaný Metropolitní plán, který sestavil magistrátní Institut plánování a rozvoje. Kromě reklamy řeší také pražskou zeleň, výškové limity staveb nebo podobu pražských ulic.

Praha se inspirovala především německým stavebním plánem. Z architektonického hlediska by se podle Hudečka měla přiblížit městům, která jsou jí nejblíže – tedy hlavně Berlínu a Vídni.

Stavební předpisy jsou jedním ze tří dokumentů, které by měly Prahu proměnit. Jde o Manuál veřejných prostranství, právě přijaté stavební předpisy a územní plán. Ten je zatím nedokončený.

Související