Hloubka dnešní ukrajinské krize je dána prvoplánovými reakcemi na obou stranách. Snaha USA a EU o začlenění Ukrajiny do EU a případně NATO se nenaplnila. Po mnoho let jsme přitom v Evropě a v USA nechtěli vidět, kolik je Rusko připraveno udělat pro neutrální Ukrajinu. Navíc přes veškeré sympatie k prozápadním ukrajinským politikům nezanedbatelná část Ukrajinců tíhne k Rusku a země není politicky stabilní.
Stejně absurdně však situaci vyhrotilo Rusko jak anexí Krymu, tak jen povrchně skrývanou přímou podporou separatistů. Sestřelení malajsijského civilního letounu je nejen lidskou tragédií, ale došlo k němu pod ruským dohledem.
Zásadní však je, že dnes je Vladimir Putin v Rusku populárnější než kdy dříve, a to tak, že většina Rusů je i připravena utáhnout si pomyslné opasky. V takové situaci ekonomické sankce USA a EU nelze označit za projev zahraniční politiky, nýbrž spíše za projev bezradnosti. Sankce poskytnou ještě více argumentů pro propagandu a mohou ospravedlnit represe proti případným pochybovačům.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru