Podívejte se dobře na graf níže. Ukazuje návštěvnost životopisného článku o Ladislavu Špačkovi na české Wikipedii. Tři měsíce ho četlo v průměru kolem patnácti lidí denně. Vše se změnilo 8. srpna, kdy návštěvnost poprvé za dlouhou dobu překročila stovku. A o tři dny později dosáhla téměř devíti set. Pak začal zájem zase opadat. Je to hezká ilustrace toho, čemu se od roku 2005 říká "efekt Barbry Streisandové".null

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Situaci, kdy se někdo snaží nějaké informace zatajit a skrýt, a tím na ně naopak upozorní, pojmenoval podle Barbry Streisandové šéfredaktor serveru TechDirt Mike Masnick. A že jde o celkem standardní situaci, se od té doby mnohokrát potvrdilo.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru