Lidstvo investovalo mnoho do výzkumu kosmu - s nadějí, že porozuměním vesmíru porozumíme také více sobě. Člověk nakonec nikdy neví, kde se objeví zajímavá otázka, která nás posune dál.

Jenže zjistili jsme jen, že se nikdo nikde neozývá a že mnohovrstevný bující život na naší planetě je nejspíš sakramentsky vzácný. Široko daleko, kam dohlédneme a doslechneme, je ticho a mrtvo, máme jenom sebe. Cizí inteligenci jsme zatím nikde ve vesmíru nenašli. Budeme se muset smířit s tou svou.

Přitom samotná planeta Země se cizí inteligencí jen hemží. Zvířata mají inteligenci, mají ji do jisté míry i rostliny a je to inteligence cizí, mimolidská. Pochází z dávných kultur, zvířata zde byla dávno před námi, o rostlinách nemluvě. Mají svůj jazyk, svůj smysl, své místo a řeší si svoje věci, na člověku mnohdy nezávislé. Mnoho z těchto zástupců cizí inteligence o existenci lidí nemá ani potuchy, stejně jako hypotetičtí inteligentní tvorové na světelné roky vzdálené planetě. Ale na rozdíl od nich si žijí klidně, bez senzací, hned za městem, ve vašem obývacím pokoji nebo rovnou ve vašem těle.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru