Sedm reklamních společností včetně reklamní společnosti Bigboard.cz pozastavilo kampaň TOP 09 v Praze. Svaz provozovatelů venkovní reklamy, který firmy zastupuje, začal ve čtvrtek přelepovat billboardy, na kterých je primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Nelíbí se jim, že rada hlavního města schválila pražské stavební předpisy, podle kterých by neměly v Praze přibýt žádné další stavby pro reklamu větší než šest metrů čtverečních, tedy hlavně billboardy.

Svaz navíc tvrdí, že TOP 09 má svou kampaň na billboardech, které nejsou povolené stavebním úřadem.

"Billboardová lobby kvůli svému zájmu a profitu diskriminuje jedinou politickou stranu a ovlivňuje tak volby. Je to bezprecedentní útok na svobodu politické soutěže," řekl Hudeček.

TOP 09 v rámci předvolební kampaně do komunálních voleb uzavřela smlouvu na asi čtyřicítku billboardů.

Podle Marka Pražáka z volebního týmu TOP 09 teď strana zvažuje právní kroky. Smlouva už je totiž uzavřená.

"Svaz s nikým žádnou smlouvu uzavřenou nemá. Tu mají uzavřenou jednotliví provozovatelé a ti se rozhodli přerušit kampaň TOP 09 a vycházeli ze svých smluvních podmínek," řekl serveru IHNED.cz mluvčí svazu Marek Pavlas.

Podle Hudečka se TOP 09 bez billboardů obejde. "Ušetřené peníze aspoň zbudou na kontaktní kampaň v Praze," uvedl.

Pod svazem jsou reklamní společnosti, které vlastní zhruba 60 procent ploch venkovní reklamy v Česku. Patří k ní i společnost Bigboard, která v nedávné době rozjela kampaň Okradená Praha. V ní si stěžuje právě na pražské stavební předpisy.

Podle informací serveru IHNED.cz se právě reklamní společnosti pokoušely na vedení města včetně primátora vyvíjet kvůli omezení reklamy nátlak. "Nabízely, že zajistí kampaň TOP 09," řekl serveru IHNED.cz nejmenovaný zdroj.

Právě do souvislosti s billboardovou lobby dává vedení města i návrh ČSSD, díky kterému by se platnost stavebních předpisů odložila až na leden 2016. Ten pražské zastupitelstvo ve čtvrtek odhlasovalo.

Podle vedení města na to ale nemá zastupitelstvo právo. Rada totiž v tomto případě přijala nařízení, které se týká státní správy, a tudíž je jí nadřazené Ministerstvo pro místní rozvoj.

"To, co zastupitelé odsouhlasili, je pokus o apel, kterému nevyhovím. Pražské stavební předpisy tak začnou od října platit," řekl Hudeček serveru IHNED.cz.

Související