V listopadu minulého roku nizozemská společnost Fairphone prodala poslední z dvaceti pěti tisíc kusů objednaných mobilních telefonů. Prostřednictvím komunitní sbírky si tento telefon koupili lidé, kteří ho nikdy předtím neviděli. Věřili totiž, že přispívají na dobrou věc. Přístroj stojí 325 eur, tedy necelých devět tisíc korun.

Organizace se zaměřila především na otázku těžby tzv. "konfliktních materiálů", jako jsou cín a měď, používaných jako část z materiálů pro výrobu elektroniky. Tyto suroviny totiž mnohdy pocházejí z dolů v Demokratické republice Kongo ovládaných militantními skupinami, které výnosy používají na financování ozbrojených konfliktů.

Mobil by proto měl být vyrobený z takových materiálů, které nepodporují válečné konflikty a jsou získané za podmínek, o nichž firma Fairphone ví. Telefon vzniká v Číně ve firmě A´Hong, která se zavázala dodržovat hodnoty fair trade obchodování. Fairphone tady dohlíží na platové a sociální podmínky dělníků.

V současné době běží na internetových stránkách společnosti druhé kolo prodeje. Od května si chytrý telefon koupilo více než dvacet pět tisíc lidí. "Plánujeme prodat dalších deset tisíc kusů z první generace fairphonů a nyní pracujeme na dalším vývoji," přibližuje mluvčí Daria Koreniushkina a odhaduje, že bližší zprávy o vývoji nového typu by firma mohla zveřejnit na jaře.

Fair trade chytrý mobilní telefon lidé nejvíce kupují v Německu, Nizozemsku, Švýcarsku či Rakousku. V Česku se zatím jedná o úzkou skupinu uživatelů. V tuzemsku společnost prodala necelé čtyři desítky fairphonů. "Díky tomu, že existuje nadšená komunita okolo telefonu, tak se daří veškeré případné problémy řešit velice rychle," popisuje své zkušenosti se zařízením ředitel neziskové organizace Na Zemi Tomáš Bílý. Dodává, že více než polovina zaměstnanců neziskovky používá fairphone. "Okolo mě vlastní fair trade telefon lidé, kteří se zajímají o odpovědnou výrobu a záleží jim na původu zboží," říká Bílý.

Kampaň na podporu férových pracovních podmínek a etických dodavatelských vztahů běží už od roku 2010, kdy ji společnost Fairphone spustila s cílem ukázat na porušování lidských práv v byznysu s elektronikou. Od ledna minulého roku poté vyvíjí a prodává férový mobil. "Jsme v procesu zkoumání, které zásahy v dodavatelském řetězci můžeme vylepšit, a tím vyrobit i spravedlivější telefon," doplňuje Koreniushkina a připouští, že firma zatím nemá celý dodavatelský řetězec pod kontrolou.