Kupčení s hlasy, špatné sčítání nebo účelová změna bydliště. To jsou nejčastější důvody, kvůli kterým strany, voliči i i nevládní organizace podávali do pátku stížnosti ke krajským soudům. Na posouzení více než stovky námitek teď mají krajské soudy dvacet dní.

Jen na pražský městský soud do pátečního odpoledne dorazilo 25 podnětů, které podali i politické strany včetně těch parlamentních. Například KSČM napadla volby na Praze 13, ČSSD na Zličíně a TOP 09 na Praze 12. Dalších 24 stížností dorazilo ze Středních Čech, kde policie prověřuje údajné uplácení voličů na Kladně.

U brněnského krajského soudu se sešlo na třicet námitek, deset z nich si stěžovalo na volby ve Zlínském kraji. Kromě stížnosti na kupčení s hlasy na Brně Sever se v jihomoravské metropoli ozvala i Strana Antibursík – Stop ekoteroru. Ta se snaží u soudu napadnout hnutí Žít Brno s podporou pirátů kvůli tomu, že někteří kandidáti údajně neměli v době registrace kandidátky trvalé bydliště v Brně.

Jednu stížnost už stihl zamítnout. "Navrhovateli vadili konkrétní lidé, třem zvoleným nevěřil a čtvrtý byl podle něj pasivní," uvedl soud.

K soudům s maximálně deseti stížnostmi patří ten plzeňský, který zaznamenal jen pět stížností, hradecký s osmi námitkami a pardubický se šesti. Osm stížností se sešlo i v Liberci, podle jednoho návrhu je nutné přepočítat všech 87 okrsků kvůli těsnému výsledku ODS.

Naopak Ústecký soud dostal přes dvacet podnětů. Tři se týkaly Bíliny na Teplicku, kde se údajně kupčilo s hlasy, dvě podobné stížnosti dorazily i z Chomutova. Volby v Lubenci zase zpochybnil tamní neúspěšný lídr uskupení SOS Lubenec Pavel Pavlík, podle něj komise počítala i hlasy pro kandidáta, který zemřel šest týdnů před hlasováním. Pavlík se hodlá soudit o sporný mandát, který mu měl podle jeho slov připadnout, na údajné porušení zákona prý upozornil už před volbami.

Krajský soud v Ostravě přijal 27 žalob za Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Dvě žaloby dorazily z Karlovy Studánky, kde bylo ze seznamu voličů vyškrtnuto 26 lidí. Podle starostky oprávněně, protože se k pobytu přihlásili účelově. Konkurenční hnutí obvinilo v Kopřivné na Šumpersku staronovou starostku, že společně s předvolebními materiály roznášela po obci i volební lístky své strany.

Několik trestních oznámení podaly i nevládní organizace Oživení a Transparency International. Například v Chomutově se podle nich kupovaly hlasy na diskotéce za 400 korun, v Kadani zase svážel voliče k urnám taxík.

Kolik stížností budou soudy posuzovat celkem, ještě není jasné. Část námitek mohla dorazit přes datové schránky a soudy si je vyzvednou až v pondělí.