Prezident Miloš Zeman napadne u Ústavního soudu služební zákon nejen kvůli politickým náměstkům.

Právníci Hradu našli v normě řadu dalších chyb, podání proto bude výrazně širší. Zeman to řekl v nedělních Hovorech z Lán.

Detailní informace, čeho se další námitky týkají, prezident neuvedl. S podáním musí počkat, než služební zákon vyjde ve Sbírce zákonů, což odhaduje přibližně na dva týdny.

"Pak uvidíte, co všechno kromě paragrafu týkajícího se politických náměstků proti tomuto služebnímu zákonu namítáme," řekl Zeman.

Miloš Zeman už dříve avizoval, že se na Ústavní soud obrátí právě kvůli tzv. politickým náměstkům. Poslanci navzdory varování hlavy státu přijali zákon v podobě, která byla výsledkem dohody koalice a opozičních stran ODS a TOP 09. Náměstky tedy v normě zachovali a naopak zrušili generální ředitelství státní služby.

Prezident za to koaliční strany zkritizoval. "Vláda podle mého názoru dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, když podlehla panu Kalouskovi a zku*vila služební zákon," řekl při hodnocení dosavadního působení kabinetu.

Prezident Miloš Zeman použil v rozhovoru vulgarismy opakovaně s vysvětlením, že tak činí i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Inspiroval jsem se u Karla Schwarzenberga, který v každé druhé větě použije slovo ho*no," uvedl.

Návrh služebního zákona prošel i Senátem, ale prezidentské veto ho vrátilo poslancům. Sněmovna novelu definitivně podpořila 24. října.

Zákon upravuje práva a povinnosti úředníků. Měl by zajistit odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci státní správy. Norma nahradí služební zákon z roku 2002, jehož podstatná část dosud nenabyla účinnosti. Vlády ji několikrát odkládaly kvůli značné finanční náročnosti.

Havel nebyl komunista, ale utopista

Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s názorem Václava Klause, který v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prohlásil, že Václav Havel byl reformní komunista. Podle Zemana to byl spíše utopista, který si přál "krásný nový svět". Zdůraznil, že Havla označuje za utopistu velmi přátelsky, nikoliv pejorativně.

"Václav Havel si samozřejmě přál to nejlepší pro republiku, ale jeho problém byl v tom, že jeho sen neměl motor," řekl Zeman. Motorem myslí soubor pravidel, jako jsou zákony proti korupci, praní špinavých peněz a tunelování. "On dokonce tomu tunelování dlouhou dobu bezelstně přihlížel, věřil svému snu a já ho za to nekritizuji," podotkl prezident. Sen o krásném novém světě podle něj končí Viktorem Koženým.

Gesto režiséra Roberta Sedláčka, který na Hradě převzal státní vyznamenání oblečený v tričku a sportovní mikině, označil prezident Zeman za hloupost. Za oceněním si ale stojí, Sedláček má podle něj za sebou hodnotné dílo.

"Myslel jsem si, že Robert zřejmě trpí nějakým traumatem nebo komplexem, který ho nutí zviditelnit se za každou cenu," řekl na Sedláčkovu adresu.

Dodal, že režisér Jan Němec, který se rozhodl své dřívější vyznamenání na protest proti Zemanovým krokům vrátit, ocenění už nikdy nedostane zpět.

Víte, co je to pussy?

Prezident reagoval také na prohlášení syna vyznamenané Natalje Gorbaněvské, který mu vzkázal, že musí Moskvu vyzvat, aby propustila politické vězně.

Zeman odsoudil existenci politických vězňů v jakékoliv zemi včetně Ruska, kriticky se ale vyslovil na adresu těch, kteří bývají za politické vězně pouze označováni.

Konkrétně jmenoval Michaila Chodorkovského, kterého považuje spíše za tuneláře, a skupinu Pussy Riot. Ta má podle něj pornografické texty.

"Víte, co to je pussy, pane moderátore? Ku*da. V textech této skupiny je to ku*da sem, ku*da tam, opravdu dokonalý případ politického vězně…" doplnil Zeman.

Soukromým letadlem jsem letěl, abych se prospal

Miloš Zeman dále odmítl, že by při státní návštěvě Číny nehovořil o lidských právech. Sešel se prý mimo jiné s představiteli tamní občanské společnosti, mezi nimiž byli blogeři a politologové.

Letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T se z Číny prý vracel proto, že se potřeboval víc prospat. Na rozdíl od vládního speciálu letělo totiž toto letadlo bez mezipřistání. Kdyby se situace opakovala, postupoval by prý stejně.

"Neletěl bych, kdyby tam nestálo, kdyby mi to nenabídli a kdyby nebyl 28. říjen. Mohl jsem o 3,5 hodiny déle spát," řekl Zeman.

Po návratu z Pekingu měl na programu mimo jiné předávání státních vyznamenání. "Nechtěl jsem, abych vrávoral ve Vladislavském sále při programu. Všechny svoje neduhy léčím spánkem. Když nejsem vyspaný, tak vrávorám," dodal prezident.