Česká republika neuznává výsledky nedělních voleb na východě Ukrajiny ovládaném separatisty.

Volby nebyly demokratické, oznámilo v pondělí v tiskové zprávě české ministerstvo zahraničí.

Hlasování potvrdilo v roli vůdců neuznávané Doněcké a Luhanské lidové republiky dosavadní předáky rebelů Alexandra Zacharčenka a Igora Plotnického. Podle ministerstva ale povstalci mandát k vládě nemají. Podobný názor vyjádřila i Evropská unie a Kyjev.

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že volby v povstaleckých republikách mohou ohrozit mírové řešení dlouhotrvajících bojů na východě Ukrajiny.

"Průběh takzvaných voleb odporoval základním demokratickým standardům, neúčastnila se jich žádná mezinárodní pozorovatelská mise a jejich pořádání bez ukrajinských úřadů je porušením dohod z 5. září z Minsku," sdělilo ministerstvo.

"Představitelé samozvané Doněcké a Luhanské lidové republiky tudíž ani po hlasování nemají žádný mandát k tomu, aby zastupovali obyvatele částí Doněcké a Luhanské oblasti, kterou vojensky kontrolují díky podpoře Ruské federace," oznámil úřad.

Česko se tak připojilo ke kritice voleb ze strany oficiální ukrajinské vlády v Kyjevě a Evropské unie. Separatisté si výsledek voleb vykládají jako odtržení Donbasu od Ukrajiny, zatímco Kyjev volby odmítl jako "frašku" a EU je označila za překážku pro mírový proces.

Naopak na stranu povstalců se postavilo Rusko. Tamní ministerstvo zahraničí prohlásilo, že respektuje "vůli lidu jihovýchodní Ukrajiny" a že zvolení představitelé získali mandát k řešení úkolů s cílem "obnovit normální život v oblastech".

S názorem ruské diplomacie se nicméně česká diplomacie neztotožňuje. "Vyzýváme Ruskou federaci, aby v zájmu mírového řešení krize na Ukrajině neuznala tyto volby. Česká republika potvrzuje svou podporu suverenitě a teritoriální integritě Ukrajiny," oznámilo české ministerstvo zahraničí.

Kyjev potrestá pozorovatele voleb na Donbasu včetně senátora Doubravy

Ukrajinské ministerstvo vnitra v pondělí zveřejnilo seznam zahraničních pozorovatelů, kteří v neděli sledovali separatistické volby na východě Ukrajiny.

Osoby na seznamu, mezi kterými je i český senátor Jaroslav Doubrava a další dva lidé z České republiky, hodlají ukrajinské úřady označit za nežádoucí a na jejich jednání upozorní orgány zemí, ze kterých přicestovali.

Na seznam zařadilo ministerstvo osmnáct osob, kromě Česka i ze Slovenska, Bulharska, Itálie, Maďarska, Rakouska, Řecka, Belgie, Srbska, Francie a USA.

Ve zprávě o jejich misi v Doněcké a Luhanské oblasti, kterou ukrajinské ministerstvo označuje za nezákonnou, jsou pozorovatelé označeni za představitele "nejodpudivějších protidemokratických politických sil".

Kromě Doubravy ze sdružení Severočeši.cz je v seznamu jméno Ladislava Zemánka, místopředsedy české neparlamentní konzervativní nacionalistické strany Ne Bruselu - Národní demokracie. V životopisu publikovaném na webových stránkách strany se Zemánek hlásí k pravoslavnému vyznání a píše, že se "nijak netají svou náklonností k Rusku a ostatním slovanským národům".

Na seznamu je rovněž Ukrajinec Alexandr Gegalčij, který údajně žije v České republice. Podle ukrajinského ministerstva vnitra jde o propagátora zakarpatského separatismu a hlasatele samozvané republiky Podkarpatská Rus.

Ze Slovenska údajně na východ Ukrajiny přijel Viliam Longauer, tajemník ústřední rady Slovenského svazu protifašistických bojovníků.

Účast těchto lidí "v nezákonných procesech na území dočasně kontrolovaném bandity a zahraničními žoldáky" je podle ukrajinského ministerstva vnitra nepřípustná. Ministerstvo požádalo ukrajinskou kontrarozvědku SBU, aby jejich jednání zhodnotila v souladu s právním řádem.