Paradox: celkově komunisté oslabují (v Senátu zbyl jediný, v komunálních volbách ztratili víc než pětinu mandátů), ale někde jejich vliv po posledních volbách vzroste. Kromě ideově blízké ČSSD se na tom částečně podílí i hnutí ANO, neboť se spolupráci s KSČM v některých městech nebrání. Divit se tomu asi příliš nemůžeme, protože kde není program, nejsou zábrany. Naprosto neuvěřitelný je však návrat komunistů k moci v Chebu, který jim minulý týden umožnila místní ODS. Absurdita celé situace navíc vynikla tím, že „vyslovení důvěry chebské vládě“ probíhalo v kulturním centru s názvem Svoboda…

Chápej, kdo můžeš. Přestože bylo při povolebních vyjednáváních postupně navrhováno několik jiných variant, včetně středopravé koalice (bez ČSSD i KSČM), zastupitelé ODS fakticky umožnili vznik menšinové koalice ČSSD-ANO-KSČM a rozdělení postů radních mezi její zástupce. Podíl komunistů na vládě v Chebu podpořila ODS nejprve veřejným prohlášením svého místního předsedy Lindy, čímž byla legitimizována „koalice s hlasitou podporou“, a poté svým hlasováním o kandidátech na starostu a místostarosty. Procedurálně bylo sice hlasování tajné, ale protože všichni opoziční zastupitelé před hlasováním o komunistickém místostarostovi odešli, učinili tak de facto z tajné volby veřejnou.

Toto nelze v žádném případě hodnotit jinak, než jako skutečnou koalici. Bude proto velmi zajímavé sledovat, jak na vzniklou situaci zareaguje vedení ODS. Posoudí ji tak, že „nic podepsáno nebylo“, takže zástupci jejich strany nepochybili a koaliční spolupráci s KSČM reálně neuzavřeli? Nebo se budou stranické špičky místo formy držet obsahu a chebskou organizaci logicky zruší, neboť poškozuje jméno ODS a instalací komunistů do vedení a rady města odrazuje její zbylé voliče?

Už dvacet let učím své studenty na gymnáziu úctě k demokracii a trpělivě je přesvědčuji o tom, že je ze své podstaty lepší než bývalý režim. O tom, že má smysl volit a tím spolurozhodovat o věcech veřejných, že jsou důležité politické ideje a názory, že politika na rozdíl od hospodského zjednodušování není svinstvo, humus a boj o koryta. Co jim teď řeknu? Jak jim – navíc v atmosféře výročí pádu komunismu a vítězství svobody – vysvětlím, proč strana, jejíž hlavní hodnotou je právě svoboda, vrací k moci pokračovatele totalitní ideologie?

Být přesvědčeným a zodpověným voličem ODS, jdu se oběsit. Ale za to asi bezskrupulózní „pravicoví“ pragmatici, kteří jako odměnu dostanou od nově vzniklé koalice na míru ušité pracovní pozice zřízené městem, nestojí. Vlastně je lze místo toho pochválit za úsporu v budoucím městském rozpočtu. Před časem se totiž začalo uvažovat o zřízení skanzenu, připomínajícího život za „totáče“, na chebském náměstí. Teď ušetříme. Skanzen komunismu bude přímo na radnici.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru