Stephen Hawking představil světu svůj nový komunikační systém, který por něj vyvinul Intel ve spolupráci s britskou společností SwiftKey, jež vyvíjí klávesnici se špičkovou predikcí textu. Místo využití nových typů senzorů je nový systém ACAT čistě softwarové řešení, jehož vývoj trval několik let.

Zdravotní stav profesora Hawkinga neumožnil využít ovládání počítače sledováním pohybu očí. K zadávání textu slouží už dvacet let v základu stejný systém, kdy k výběru písmen Hawking používá lícní svaly. Nový systém ACAT (Assistive Context Aware Toolkit) využívá stále infračervené senzory připevněné k obroučce brýlí ke snímání pohybu lícního svalu, ale s novým přístupem k zadávání textu díky prediktivní klávesnici SwiftKey.

Spolu s přepracovaným uživatelským prostředím Intel desetinásobně zvýšil efektivitu běžných úkonů, jako je prohlížení webu nebo editace textu. Klávesnice SwiftKey vylepšená na míru jazyku, který používá profesor Hawking, umožňuje psaní s potřebou zadat méně než pětinu znaků, které tvoří výsledná slova, a "píše" tak dvakrát rychleji.

Ke zvýšení efektivity predikce textu SwiftKey s Intelem bylo do systému zadáno několik Hawkingových publikací a systém se bude dále učit podobně jako klávesnice SwiftKey na Androidu i iOSu. Profesor Hawking se rozhodl zachovat původní “robotický” hlasový výstup starý 20 let, na “svůj” nový hlas si údajně zvykl a ztotožnil se s ním.

Intel systém ACAT nabídne počátkem příštího roku k volnému použití. Podle odhadů výzkumného týmu Intelu by tato technologie mohla usnadnit život až třem milionům kvadruplegiků.

Stephen Hawking se proslavil jako špičkový vědec, který publikuje zásadní práce v oblasti fyziky i přes závažné onemocnění, které mu znemožňuje používat klávesnici či myš. Následkem amyotrofické laterální sklerózy (ALS) je Hawking odkázaný na neverbální komunikaci. Do roku 2008 využíval systém výběru písmen tlačítkem, poté vlivem nemoci začal pro zadávání textu i ovládání kurzoru na počítači používat pohyb lícního svalu.