Člen palestinské vlády zemřel po zásahu izraelských vojáků proti demonstraci na Západním břehu Jordánu. Na místě bylo několik desítek lidí a Izraelci se je snažili rozehnat slzným plynem. Proti některým ale použili údajně i pažby svých zbraní. Agentura Reuters napsala, že ministr bez portfeje Zijád abú Ajn zemřel při převozu do nemocnice. Izraelská armáda incident vyšetřuje.

Podle svědků šel abú Ajn v čele skupiny několika desítek Palestinců a jako první se dostal do střetu s vojákem. Upadl do bezvědomí a sociální sítě oběhla fotografie, na níž bledý ministr leží na zemi s rukou na hrudi. Abú Ajnovi bylo 55 let a k upřesnění příčiny smrti bude provedena pitva.

Do jeho agendy patřily otázky týkající se židovských osad na Západním břehu Jordánu a také betonová bariéra, již Izrael kolem Západního břehu postavil. Předtím byl abú Ajn náměstkem ministra pro vězeňské záležitosti.

Protest se konal poblíž židovské osady Šilo, kde už v noci vypukly nepokoje. Osadníci obvinili Palestince z krádeže klisny. Palestinci naopak tvrdili, že osadníci na palestinské motoristy útočí kamením a ničí olivovníky. Vojáci přijeli obě strany zklidnit.

Účastníci pochodu prý chtěli poblíž Šila vysázet olivovníky na protest proti nelegální osadě, jež vznikla u Turmus Ajji.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás abú Ajnovou smrt označil za "nepřijatelný barbarský čin, o němž nelze mlčet". Vyhlásil třídenní národní smutek a slíbil, že po vyšetření incidentu zaujme patřičná opatření. Zástupce nemocnice v Ramalláhu oznámil, že abú Ajn "zemřel po úderu do trupu hrdinskou smrtí".

Radikální Hamás ohlásil, že lituje abú Ajnovy smrti, a vyzval Palestince, aby vypověděli jakoukoli spolupráci s Izraelem.

Související