Vesmírná nákladní loď Dragon americké soukromé společnosti SpaceX v sobotu úspěšně odstartovala z floridského Mysu Canaveral se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), k níž by se měla připojit v pondělí. Nepovedl se však revoluční pokus o přistání prvního stupně nosné rakety Falcon, aby mohla být znovu použita. Tím by se snížily náklady na vesmírné mise.

Bezpilotní loď Dragon měla šestičlenné posádce orbitálního komplexu více než 2200 kilogramů zásob přivézt už před Vánocemi, ale v polovině prosince byl start dvakrát odložen kvůli nutnosti otestovat raketové motory. Tento týden v úterý bylo odpočítávání zastaveno necelé dvě minuty před plánovaným startem, podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) kvůli problémům s pohonem nosné rakety.

Na palubě ISS jsou nyní dvě ženy - Italka Samantha Cristoforettiová z Evropské vesmírné agentury (ESA) a Ruska Jelena Serovová. S nimi tam pobývají Američané Terry Virts a Barry Wilmore a Rusové Alexandr Samokuťajev a Anton Škaplerov. 

Společnost SpaceX dříve uvedla, že při startu lodi Dragon zamýšlí vyzkoušet přistání prvního stupně rakety Falcon 9 na neukotvené námořní plošině, plující v Atlantiku 322 kilometrů severovýchodně od Mysu Canaveral. Sobotní pokus se však nepovedl, raketa spadla do vody.

"Bylo to blízko, ale na doutník to tentokrát není," připustil šéf společnosti SpaceX Elon Musk. Nicméně dodal, že "tentokrát jsme toho moc nezvrzali, a to je dobré znamení do budoucna". Společnost už nějakou dobu testuje možnost opakovaného využívání prvního stupně raket, což by přispělo ke snížení nákladů letů do vesmíru. 

SpaceX je nyní jednou ze dvou amerických soukromých společností, které úřadu NASA pomáhají se zásobováním ISS. Poslední pokus o vyslání zásob na nákladní lodi Cygnus, která patří společnosti Orbital Sciences, skončil na konci loňského října explozí nosné rakety Antares krátce po startu ze státu Virginie.