Situace ve světě s ropou se začíná zamotávat. Je to krátkodobý pokles, nebo prasknutí bubliny? Objevují se neustálé konspirační teorie o tom, proč cena ropy klesla. Existují dva hlavní směry, které se situaci snaží vysvětlit. První je upevnění tržní pozice kartelu OPEC. Druhý, trochu konspirační, mluví o ekonomicko-politickém boji a snaze poškodit některé státy vyvážející ropu. K tomu se přidávají další teorie o prasknutí bubliny, rozpadu moderního ekonomického systému a další. Osobně jsem přesvědčený, že cílem celé akce je upevnit pozici OPEC.

OPEC sám o sobě je kartel. Je to sdružení zemí těžících a hlavně vyvážejících ropu, které se domlouvá na objemu těžby, a tím ovlivňuje i cenu této suroviny. Zde rozhodně nejde o něco jako volný trh. Trh je řízený a přesně definovaný. Podle aktuální nabídky a poptávky má trh s ropou jen omezený prostor, kam jít s cenou. OPEC je tak elitní klub, který jen tak někoho mezi sebe nepustí.

Klíčová je v oblasti těžby ropy Saúdská Arábie. Jednak je jedním z největších producentů ropy, takže její slovo je významné, ale také má velké zásoby ropy. Pokud bychom vzali odhadované zásoby ropy v Saúdské Arábii, 266 miliard barelů, jde o obrovské bohatství. O to ale také šejkové musejí pečovat, aby se do budoucna neznehodnotilo. A právě to znehodnocení by mohlo přijít, kdyby OPEC vznikl konkurent. Třeba země těžící plyny a ropu z břidlic.

Vysoká cena ropy znamenala, že i nákladné způsoby těžby byly rentabilní. Pokud se prodává ropa za 115 dolarů za barel, není problém těžit i s náklady přesahujícími 50 dolarů za barel. A s rozvojem těžby se budou rozvíjet technologie a jejich cena klesne. Tím budou klesat i náklady na těžbu ropy a její cena bude moct klesnout. Celé bohatství ukryté v ropě v Perském zálivu v dlouhodobém výhledu by snížilo svou hodnotu.

Pokud ale dnes OPEC výrazně sníží cenu ropy na trhu, řekněme na 50 dolarů za barel, všichni hráči, kteří teď těží z břidlice při výrazně vyšších nákladech, nemohou přežít. Krátkodobě se budou snažit udržet, ale OPEC může vytrvat tak dlouho, než celý boom těžby z břidlice skončí. Země OPEC si tím drží na několik desetiletí dopředu svou pozici a význam.

Že je ropa důležitá a cenná, ukazuje i snaha Dánska o to, aby kus Arktidy byl uznaný jako její území. Nachází se tam totiž velké naleziště nerostných surovin, samozřejmě i ropy. Ani tady není cena těžby úplně minimální, a území si tedy Dánsko nárokovat může, ale těžba z krátkodobého horizontu nedává ekonomický smysl.

Kam až může zajít OPEC s cenou? Záleží to na jejich vnitřní diskusi, kam jednotlivé země budou ochotny jít a kolik budou chtít dočasně ztratit. Ale náklady na nalezení a vytěžení barelu ropy v Saúdské Arábii nepřesahují dvacet dolarů. Vše ostatní nad tuto cenu je marže.

Odvrácenou stranou mince jsou ale státní rozpočty těchto zemí. Ty počítají s výnosy z prodeje ropy a potřebují vysokou cenu ropy, aby dodaly to, co musí. Proto země jako Venezuela, Írán a další tlačí na to, aby OPEC omezil svou produkci, a tím posunul ceny výše. Tyto státy na tom doslova krvácí, protože jsou jen pouhými příjemci ceny.

Kde se cena může zastavit? Reálná je hranice i 40 dolarů. Při přepočtu ceny ropy na dnešní ceny v intervalu let 1985-2007 (tedy mezi krizemi) je právě dlouhodobá cena velmi blízko 40 dolarům za barel. I když to bude pro rozpočty nejednoho státu bolestivé, ceny ropy z posledních let byly z historického hlediska přemrštěné.

 

 Autor je analytik společnosti Home Credit

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se