Situace ve světě s ropou se začíná zamotávat. Je to krátkodobý pokles, nebo prasknutí bubliny? Objevují se neustálé konspirační teorie o tom, proč cena ropy klesla. Existují dva hlavní směry, které se situaci snaží vysvětlit. První je upevnění tržní pozice kartelu OPEC. Druhý, trochu konspirační, mluví o ekonomicko-politickém boji a snaze poškodit některé státy vyvážející ropu. K tomu se přidávají další teorie o prasknutí bubliny, rozpadu moderního ekonomického systému a další. Osobně jsem přesvědčený, že cílem celé akce je upevnit pozici OPEC.

OPEC sám o sobě je kartel. Je to sdružení zemí těžících a hlavně vyvážejících ropu, které se domlouvá na objemu těžby, a tím ovlivňuje i cenu této suroviny. Zde rozhodně nejde o něco jako volný trh. Trh je řízený a přesně definovaný. Podle aktuální nabídky a poptávky má trh s ropou jen omezený prostor, kam jít s cenou. OPEC je tak elitní klub, který jen tak někoho mezi sebe nepustí.

Klíčová je v oblasti těžby ropy Saúdská Arábie. Jednak je jedním z největších producentů ropy, takže její slovo je významné, ale také má velké zásoby ropy. Pokud bychom vzali odhadované zásoby ropy v Saúdské Arábii, 266 miliard barelů, jde o obrovské bohatství. O to ale také šejkové musejí pečovat, aby se do budoucna neznehodnotilo. A právě to znehodnocení by mohlo přijít, kdyby OPEC vznikl konkurent. Třeba země těžící plyny a ropu z břidlic.

Vysoká cena ropy znamenala, že i nákladné způsoby těžby byly rentabilní. Pokud se prodává ropa za 115 dolarů za barel, není problém těžit i s náklady přesahujícími 50 dolarů za barel. A s rozvojem těžby se budou rozvíjet technologie a jejich cena klesne. Tím budou klesat i náklady na těžbu ropy a její cena bude moct klesnout. Celé bohatství ukryté v ropě v Perském zálivu v dlouhodobém výhledu by snížilo svou hodnotu.

Pokud ale dnes OPEC výrazně sníží cenu ropy na trhu, řekněme na 50 dolarů za barel, všichni hráči, kteří teď těží z břidlice při výrazně vyšších nákladech, nemohou přežít. Krátkodobě se budou snažit udržet, ale OPEC může vytrvat tak dlouho, než celý boom těžby z břidlice skončí. Země OPEC si tím drží na několik desetiletí dopředu svou pozici a význam.

Že je ropa důležitá a cenná, ukazuje i snaha Dánska o to, aby kus Arktidy byl uznaný jako její území. Nachází se tam totiž velké naleziště nerostných surovin, samozřejmě i ropy. Ani tady není cena těžby úplně minimální, a území si tedy Dánsko nárokovat může, ale těžba z krátkodobého horizontu nedává ekonomický smysl.

Kam až může zajít OPEC s cenou? Záleží to na jejich vnitřní diskusi, kam jednotlivé země budou ochotny jít a kolik budou chtít dočasně ztratit. Ale náklady na nalezení a vytěžení barelu ropy v Saúdské Arábii nepřesahují dvacet dolarů. Vše ostatní nad tuto cenu je marže.

Odvrácenou stranou mince jsou ale státní rozpočty těchto zemí. Ty počítají s výnosy z prodeje ropy a potřebují vysokou cenu ropy, aby dodaly to, co musí. Proto země jako Venezuela, Írán a další tlačí na to, aby OPEC omezil svou produkci, a tím posunul ceny výše. Tyto státy na tom doslova krvácí, protože jsou jen pouhými příjemci ceny.

Kde se cena může zastavit? Reálná je hranice i 40 dolarů. Při přepočtu ceny ropy na dnešní ceny v intervalu let 1985-2007 (tedy mezi krizemi) je právě dlouhodobá cena velmi blízko 40 dolarům za barel. I když to bude pro rozpočty nejednoho státu bolestivé, ceny ropy z posledních let byly z historického hlediska přemrštěné.

 

 Autor je analytik společnosti Home Credit

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Osobně jsem přesvědčený, že cílem celé akce s ropou je upevnit pozici OPEC.
  • Šejkové musejí pečovat o své ropné bohatství, aby se do budoucna neznehodnotilo.
  • Právě to znehodnocení by mohlo přijít, kdyby OPEC vznikl konkurent. Třeba země těžící plyny a ropu z břidlic.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru